Міністерство оборони України у своєму акаунті в Twitter оприлюднило проморолик для набору особового складу, де показано екіпаж зенітно-ракетного комплексу С-300В1, який має можливість стріляти на відстань до 100 кілометрів.
The S-300V1 is powerful air defense system capable of destroying various types of missiles. But without people, it’s just metal.
The heroes of this story — Serhii and Oleksandr — are part of the combat crew that protects Ukraine’s skies day and night. They have shot down enemy… pic.twitter.com/XZS7mlf6Fz
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 11, 2025
Воїни розрахунку в цьому ролику говорять, що за допомогою свого ЗРК знешкоджували не тільки крилаті снаряди, які атакували важливі об’єкти інфраструктури України. Але й також – російські бойові літаки типу Су, які були задіяні у скиданні керованих авіабомб на позиції ЗСУ та прифронтові міста України.
The S-300V1 is powerful air defense system capable of destroying various types of missiles. But without people, it’s just metal.The heroes of this story — Serhii and Oleksandr — are part of the combat crew that protects Ukraine’s skies day and night. They have shot down enemy… pic.twitter.com/XZS7mlf6Fz— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 11, 2025
Варто спочатку відзначити короткий перебіг подій, зокрема 14 серпня 2024 року та 18 лютого 2025 року Повітряні Сили ЗСУ повідомляли про ліквідацію російських Су-34, не розголошуючи при цьому подробиці випадків. Крім цього, 12 жовтня 2024 року ВКС РФ втратили один Су-34 під час виконання завдання по скиданню керованих авіабомб. Деталі втрати агресором розголошуватись не стали.
Далі необхідно підкреслити, що вищезгадане відео – одна з небагатьох за весь період повномасштабної війни офіційна повна згадка про рідкісні ЗРК С-300В1 у складі ЗСУ. До цього моменту можна згадати хіба що випадкову згадку про С-300В1, яка з’явилась в одному з відео від Повітряних Сил ЗСУ в лютому 2025 року, на що тоді звернув увагу TWZ.
Характеристики С-300В1 полягають у наступному. Основою для цього ЗРК служить шасі від Т-80. Можуть застосовуватися два види ракет, які є нечисленними – 9М82 (по дві ракети на пусковій установці) та 9М83 (по чотири на пусковій установці), обидва мають дальність запуску до 100 кілометрів.
Згідно з матеріалами, що знаходяться у загальному користуванні, можна стверджувати, що для С-300В1, які перебувають на озброєнні Збройних Сил України, використовуються ракети 9М83. Вони є значно менш поширеними, ніж 5В55, що застосовуються з комплексами С-300ПТ/ПС.
Експлуатація подібних комплексів протиповітряної оборони радянського виробництва може мати певні неминучі складнощі. З часом для С-300В1, які експлуатуються у складі ЗСУ, буде необхідна модернізація, а саме – заміна на сучасні зразки західного виробництва.
Наявні дані дозволяють зробити висновок про особливості використання та подальшу долю даного типу озброєння в українській армії.