Що змінилося?
У суботу, 18 травня, в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію. Положення документа змінюють правила оповіщення військовозобов'язаних, військового обліку та призову на військову службу.
Обов'язкове уточнення даних у ТЦК
Згідно з новим законом, всі військовозобов'язані чоловіки віком від 18 до 60 років, не чекаючи повістки, зобов'язані протягом двох місяців актуалізувати свої персональні дані: ПІБ, дату та місце народження, адресу проживання, номери телефонів, адреси електронної пошти.
У разі перебування на території України оновити дані можна у територіальному центрі комплектування (ТЦК), центрі надання адміністративних послуг, а також через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста. Якщо ж громадянин перебуває за кордоном – оновити актуалізувати дані можна також через онлайн-кабінет призовника або через офіційну електронну адресу або номер телефону ТЦК за місцем перебування на військовому обліку.
Перевірка військово-облікових документів
Після набуття чинності законом всі громадяни України призовного віку повинні мати при собі військово-облікові документи та пред'являти їх на вимогу уповноваженого представника ТЦК або поліцейського. Військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного можуть попросити пред'явити на пунктах пропуску через державний кордон України.
Вручення повістки з 18 травня
Вручати повістку згідно з новим законом тепер можуть: уповноважені працівники ТЦК, СБУ та підрозділи Служби зовнішньої розвідки, роботодавці, представники органів місцевого самоврядування, керівники навчальних закладів за наявності розпорядження ТЦК, а також представники ЖКГ.
У разі ухилення громадянина від призову ТЦК може звернутися до суду з позовом про тимчасове обмеження його у праві керування транспортним засобом на час мобілізації.
Відстрочка від мобілізації
Новий закон скасовує відстрочку для отримувачів другої вищої освіти. Її будуть надавати тільки студентам очної форми, який здобуває освіту вище за отриману раніше. Водночас залишається відстрочка для докторантів та тих, кого зарахували до інтернатури.
Надання відстрочки від мобілізації наразі також не передбачається для працівників підприємств, установ та організацій Міноборони.
Не підлягають мобілізації: заброньовані працівники, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, наукові співробітники та педагоги, які працюють хоча б на 0,75 ставки, багатодітні громадяни без заборгованості за аліментами, батьки-одиначки та доглядають недієздатних близьких родичів.
Про це Інформує своїх читачів видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97