Понад 30 фігурантів політичних справ відправили до примусового лікування.
Російські суди за останні півтора роки направили на примусове психіатричне лікування щонайменше 33 фігуранти політичних справ, підрахувало “Агентство”. І хоча подібна практика ще не досягла радянських масштабів, статистику за нею втішною назвати не можна: минулого року частота таких рішень збільшилася вп'ятеро порівняно із середнім показником 2021 та 2022 років.
Усього за період із 2013 року на примусове лікування інакодумців відправляли 55 разів. До 2020-го — це було не більше трьох осіб на рік, 2021-го цифра зросла до семи, але 2022 року знову опустилася до трьох. Минулого року, однак, показник різко піднявся — до 25, а за перші чотири з половиною місяці поточного року суди в Росії винесли щонайменше вісім таких рішень.
Реальна цифра подібних випадків може бути вищою, вважає член товариства «Меморіал» Олексій Макаров. Правозахисник також нагадує, що у пізньому СРСР політичних ув'язнених майже завжди відправляли до спеціальних психіатричних лікарень, які перебували у віданні МВС. Зараз, незважаючи на розширення застосування практики примусового лікування, вона поки не досягла радянських масштабів, додає він: «У середині 1970-х років приблизно кожен шостий засуджений за антирадянську агітацію або за поширення наклепницьких вигадок потрапляв на примусове лікування».
Минулого тижня Ленінський районний суд Нижнього Новгорода відправив місцевого жителя Олексія Вольського на примусове лікування у справі про “фейки” про армію. У листопаді минулого року аналогічне рішення було ухвалено щодо мешканки Санкт-Петербурга Вікторії Петрової, також звинуваченої у «фейках». У жовтні 2023-го суд призначив примусове психіатричне лікування нижегородцю Олексію Оношкіну — його звинуватили у «фейках» та «закликах до тероризму» за пости та коментарі до VK.
Каральної психіатрії минулого року були також піддані депутат саратовського села Хоперське Олег Непеїн — за повідомлення в регіональному чаті про вбивства російською армією мешканців Маріуполя та Бучі; екоактивіст та зоозахисник Олександр Бахтін — також за повідомлення про загибель мирних українців; мешканка Владикавказу Теона Келехсаєва – за повторну «дискредитацію» російської армії в постах у VK та Instagram.
Жителя Тверської області Сергія Коліна відправили на примусове лікування у квітні 2023-го за те, що він у листуванні з «невстановленими особами» нібито погодився вступити до легіону «Свобода Росії» та висловлював «негативне ставлення до керівництва Російської Федерації та органів влади».
Про це Інформує своїх читачів ресурс ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97