У чому її суть?
До редакції Onlíner звернувся читач і розповів, як мало не попався дуже підготовленим шахраям. Чоловікові зателефонували нібито працівники банку. Звучить стандартно та вже звично, але тепер білорусам пропонують забрати оформлену кредитну картку. А далі розповідь про нібито заповнені заявки на кредити та настійні рекомендації перевести гроші на безпечний рахунок.
Раніше ЗМІ писали про такий випадок: двоє мінчан втратили більше 400 тисяч рублів. Невідомі зателефонували їм через месенджер, представилися співробітниками банку та повідомили про готовність кредитних карток. Чоловіки заперечили: мовляв, нічого такого вони не замовляли. Але шахраї не розгубилися: сказали, що у такому разі карти оформлені аферистами. У ході розмови також з'ясувалося, що на потерпілих нібито оформлено ще чотири кредити. Шахраї наполегливо радили переказати гроші на «безпечні рахунки». Історія не закінчена: порушено кримінальні справи.
У випадку читача все почалося приблизно так само. Днями Олегу зателефонував нібито представник Альфа Банку і уточнив, коли чоловік планує забрати оформлену Червону карту. Як альтернативу запропонували варіант доставки.
— Я справді близько місяця тому замовляв таку карту, тож підозр у мене це не викликало. Пояснив, що картку вже отримав. Тоді мені розповіли про високий кредитний рейтинг, що бачать мою заявку від 12.04.2024 на ще одну картку і якщо заявка мною не подавалася, ймовірно, це шахраї.
Під час розмови чоловікові повідомили, що на його ім'я нібито також оформлені запити на кредити у різних банках. Мінчанина попередили, що заявки слід скасувати. У розмові з журналістом Onlíner Олег наголосив: йому телефонували зі звичайного білоруського номера і не через месенджер, як це зазвичай трапляється із шахраями.
— Запропонували перевірити, як працюють СМС, і попередили, щоб жодних кодів я не називав і що банківські співробітники їх ніколи не просять. Що цікаво, мені надійшло повідомлення, дуже схоже на справжнє від Альфа Банку, воно відобразилося в чаті СМС-повідомлень з банком. Тільки при ретельному вивченні я виявив наприкінці повідомлення дивні символи, по суті, тільки вони вказували на підробку.
Далі чоловікові ставили питання про наявність кредитів та суму доходів на місяць. Потім переключили на іншого співробітника, який обіцяв передати інформацію про шахраїв до правоохоронних органів. Телефоном навіть сказали, що подібні випадки шахрайства почастішали.
— Коли шахрайство вже здавалося мені очевидним, я сказав, що зайнятий. Мені заперечили, що треба розставляти пріоритети, відпроситися з роботи, бо на мене наберуть кредитів. Я повідомив, що не зрозуміло, хто ви самі, телефонуйте з мобільного номера, на що мені відразу нагадали про СМС саме від банку і повторно попросили залишатися на лінії, щоб не допустити крадіжки грошей.
Олег припинив розмову та звернувся до справжньої служби підтримки «Альфа Банку». Чоловік уточнив, чи є у банку номер телефону, з яким йому дзвонили вперше. У банку сумніви підтвердили: названого номера вони не мають, і дзвонити з нього співробітники не могли. Заявок на кредити від імені Олега у базі теж не було. Усю інформацію від читача в Альфа Банку обіцяли передати профільному співробітнику.
— Я повідомив про те, що сталося в міліцію, і вказав номер, з якого мені дзвонили. Сказали, що розбиратимуться. Зараз, згадуючи розмову, стає очевидним, що це були шахраї, але на момент дзвінка все виглядало дуже професійно. Мене попереджали, щоб жодні коди не називав, нікому не передавав свої дані і т.д.
Коментар банку
Журналісти звернулися до Альфа Банку за коментарем. У банку підкреслили, що «Червона карта» у 99% випадків за замовчуванням надсилається клієнту поштою. Отримати у відділенні можна лише найменну картку під час оформлення заявки. У такому разі ви точно будете знати те, що за нею потрібно прийти особисто.
Що стосується СМС-повідомлення в чаті з банком, то воно відобразилося через спробу входу в аккаунт. Фахівці також зазначили: якщо судити з нещодавніх випадків, шахраї добре вивчили банківську термінологію та прагнуть отримати доступ до даних, що надходять через смартфон, у тому числі через СМС. Актуальну інформацію, включаючи відомості з шахрайства, банк регулярно публікує на сайті.
Про це Інформує своїх читачів видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97