“Залізна завіса” опускається.
Російська влада опускає «залізну завісу» для чиновників, депутатів і працівників держструктур, забороняючи виїзд за кордон навіть до «дружніх» країн, повідомляє Reuters з посиланням на дев'ять знайомих із ситуацією джерел.
За їхніми словами, обмеження на поїздки, які були негласно запроваджені у 2022 році, а потім закріплені офіційно наприкінці 2023-го, були ще більш жорсткими останнім часом. Ініціатива походить від ФСБ, яка стверджує, що чиновники можуть розголосити державні секрети або бути заарештовані та екстрадовані на Захід, пояснюють джерела. Reuters.
«Нікуди не можна поїхати взагалі, навіть до Білорусі чи Узбекистану на травневі свята», — розповідає один із співрозмовників агентства. За його словами, щоб перетнути кордон, держслужбовцям потрібен спецдозвіл, який, втім, видають лише у виняткових випадках.
Депутатам Держдуми заборонено залишати Росію в принципі, розповіло Reuters джерело в апараті нижньої палати парламенту. «Я не можу поїхати навіть до Мінська», — нарікає він: формально є процедура отримання дозволу, але на практиці всі запити відхиляються. Аналогічне правило запроваджено у міністерстві фінансів: дозволено лише поїздки по роботі. Співробітники силових структур — міністерства внутрішніх справ, ФСБ та Росгвардії — можуть провести відпустку в республіках колишнього СРСР, а також на Кубі, Ірані, Сирії та КНДР.
Навіть подорожі до Китаю, який Кремль називає «стратегічним партнером» Росії, стверджуючи, що між країнами існує «безпрецедентно високий» рівень взаємодії, є під питанням. Причина — у загрозі арешту, кажуть джерела Reuters.
Трохи м'якше, за їхніми словами, обмеження в адміністрації президента, тоді як у деяких держкомпаніях у співробітників уже вилучено закордонні паспорти.
Заборону на виїзд для чиновників запроваджено за особистою вказівкою президента Володимира Путіна, розповідали джерела. The Moscow Times з числа колишніх та чинних співробітників АП та уряду.
За їхніми словами, спецслужби та Кремль побоюються дезертирства чиновників, яким не до душі життя в «обложеній фортеці» і які хотіли б дистанціюватися від президента, який став фігурантом ордера на арешт від Гаазького суду.
Про це повідомляє ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97