На початку листопада поточного року загострився розкол у партійній коаліції словацького парламенту, що може призвести до проведення в країні дострокових виборів. З огляду на поступове зниження популярності політики чинної влади, це може загрожувати проросійсько налаштованому главі Словаччини, прем’єр-міністру Роберту Фіцо втратою посади і, як наслідок, змінами у зовнішній політиці офіційної Братислави, пише “Обозреватель”.
Розкол у правлячій коаліції Словаччини посилюється
Варто зазначити, що проблеми у силовій коаліції, яка складається з трьох політичних партій – Smer (партія нинішнього глави уряду Роберта Фіцо), Hlas (партія чинного президента Словаччини Петера Пеллегріні) та SNS (віцеспікер словацького парламенту Андрея Данко) – почалися ще у вересні 2024 року.
Після виборів посада спікера Національної ради Словаччини стала вакантною, а на вакантне місце досі претендують партії Пеллегріні та Данко, але коаліція не може домовитися про кандидата.
Наступним фактором, що поглибив розкол у коаліції, став вихід з партії СНС трьох депутатів на чолі з Рудольфом Гуляком. Враховуючи втрату трьох депутатів і одного нездатного виконувати обов’язки за станом здоров’я, коаліція тепер має 75 голосів замість 76, необхідних за словацьким законодавством.
Поки що словацька преса вказує на дуже низькі шанси Роберта Фіцо у разі потенційного переобрання – його партія може отримати 13-15% голосів, а сам прем’єр-міністр програє 7% своєму опоненту Міхалу Шимецькому з проєвропейської партії «Прогресивна Словаччина».
Опитування також показують стабільно високу популярність чинного президента Словаччини Петера Пеллегріні, який може вийти з коаліції, щоб спробувати взяти на себе обов’язки глави уряду в разі дострокових виборів. Тут слід нагадати, що Словаччина є парламентською республікою, де президент має обмежені функції, а виконавча влада належить уряду, утвореному коаліцією політичних партій у парламенті.
Уряд Фіцо втрачає підтримку виборців
Крім того, 11 листопада учасник президентських виборів, колишній міністр закордонних справ Словаччини у 2020-2022 роках Іван Корчок офіційно приєднався до проєвропейської партії “Прогресивна Словаччина”. Саме він дійшов до другого раунду, де програв з результатом 47,5% чинному президенту Словаччини Петеру Пеллегріні. За даними соціології, “Прогресивна Словаччина” випереджає партію Smer, а сам Іван Корчок заявив про бажання створити альтернативу Роберту Фіцо на майбутніх парламентських виборах.
Варто зазначити, що Івана Корчка вважають відносно проукраїнським і дуже прозахідним політиком, що є однією з багатьох причин бути в опозиції до проросійського Роберта Фіцо.
Отже, саме демарш депутатської групи Рудольфа Гуляка, про який йшлося вище, може спровокувати розпад коаліції вже найближчими місяцями. Саме ця група вимагає від Фіцо взяти у партії СНС Андрія Данка один міністерський портфель і передати його їм, що, в свою чергу, може спровокувати партію СНС на вихід з коаліції. У той же час група Ревеллера може заблокувати роботу коаліції в парламенті, тому ігнорувати їх вимоги дуже небезпечно, що створює дуже складну політичну дилему для коаліції і уряду Фіцо.
Фіцо посилює зв’язки з Росією, намагаючись зберегти коаліцію
Саме тому Роберт Фіцо останнім часом активізує як власні, так і партійні зв’язки з Росією, намагаючись таким чином отримати від Кремля важелі впливу на своїх партнерів по коаліції, які можуть вийти з-під контролю, і це більше стосується партії СНС Андрія Данка.
Ще однією важливою причиною різкого зближення з Москвою є згадана вище втрата популярності партії Роберта Фіцо. Саме тому чинний прем’єр-міністр намагається зміцнити свій антиєвропейський імідж в очах виборців, з яким він переміг на виборах. Крім того, можна говорити про преференції у постачанні російських енергоресурсів та ціни на них, що має допомогти Фіцо стабілізувати проблеми в економіці та завоювати втрачену довіру свого електорату.
Таким чином, у разі успішного вирішення поточної політичної кризи коаліція Роберта Фіцо може більш-менш спокійно дійти до чергової кризової точки, яку прогнозують у листопаді 2025 року. Саме тоді на цю дату уряд Словаччини закінчує два роки для звільнення від боргових санкцій Словацької Республіки щодо зовнішнього боргу.
Іншими словами, у зв’язку з високим державним боргом країни,Уряд буде змушений ухвалити “вотум довіри прем’єр-міністру” у парламенті. Саме цей момент може виявитися вирішальним, адже уряд Фіцо може піти у відставку, а у коаліційних партій будуть низькі шанси на перемогу на виборах.
Тому для України, в її нинішній надскладній міжнародній ситуації, будь-які події, які можуть усунути від влади проросійський уряд Словаччини, мають сприйматися позитивно та повертати зовнішньополітичну та військову співпрацю з офіційною Братиславою у конструктивне русло.
Про це Пише сайт ЮА Обозрєватель.