Білоруські залізничники розкрили подробиці.
Мозирський нафтопереробний завод (НПЗ) наростив обсяги виробництва авіаційного реактивного палива та його постачання до Росії. Воно йде зокрема на військовий аеродром. Про це повідомило «Спільнота залізничників Білорусі».
За даними залізничників, “фактично з нуля” зросли обсяги експортних перевезень наливних складів з авіаційним реактивним паливом зі станції Барбаров, яка розташована в Мозирі дуже близько до місцевого НПЗ, до Росії.
Кінцевими точками прибуття вантажів зазначені паливні сховища аеропортів Москви, Санкт-Петербурга, Курська та Петрозаводська.
Як повідомляється, також це паливо доставляють на нафтопродуктоперекачуючу станцію «Шилово-3» у Шилівському районі Рязанської області — для перекачування у напрямку Московського авіаційного вузла (МАУ) — це аеропорти Москви та Московської області.
При цьому, як зазначають білоруські залізничники, аеродром у Курську зараз використовують лише під військову авіацію, а громадянську перестали приймати після початку війни в Україні. Цей майданчик піддається атакам дронів. Раніше повідомлялося, що на аеродромі в Курську базувалася тактична авіація РФ.
Зазвичай підприємство виробляє автомобільне та дизельне паливо, а також пічне для побутових потреб та топковий мазут, випливає з даних сайту заводу. Однак наприкінці минулого року цей завод розмістив закупівлю «послуг з розробки технології виробництва палива марки РТ та технічного супроводу на етапах його постановки на промислове виробництво та випуск в обіг». Як зауважило тоді видання «Флагшток», це означає розробку технології виробництва авіаційного палива для газотурбінних двигунів (марки Джет А-1) та для реактивних двигунів марки РТ.
Тим часом, як зазначають залізничники, два білоруські НПЗ (крім розташованого в Мозирі це також «Нафтан») за нинішнього завантаження потужностей потенційно можуть виробляти за добу 800-1000 тонн реактивного палива (приблизно порівну для кожного з виробництв). При цьому процес переходу на виробництво реактивного палива замість дизельного і відповідна зміна параметрів технологічного режиму займає тривалий час.
Нагадаємо, нафтопереробні заводи в Росії регулярно зазнають атак БПЛА.
Про це Інформує видання ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97