Такий собі вийшов «наїзд – відкат» на кшталт пітерської підворіття.
Росія вирішила в односторонньому порядку змінити морські кордони країни з Литвою та Фінляндією в Балтійському морі, випливає з проекту постанови уряду РФ, опублікованого на порталі правових актів. Потім документ зник із сайту, на якому залишився лише його опис. Такий собі «наїзд – відкат» на кшталт пітерської підворіття, звідки родом російський диктатор Володимир Путін.
Проект про зміну морського кордону у східній частині Фінської затоки та поблизу міст Балтійськ та Зеленоградськ у Калінінградській області підготувало Міноборони РФ.
У відомстві запропонували оновити перелік точок, від яких відміряють ширину смуги територіальних вод біля материкового узбережжя та островів Росії у Балтійському морі. Нібито нинішній перелік координат було затверджено 15 січня 1985 року «за морськими навігаційними картами дрібного масштабу» та потребує змін, оскільки не відповідає «сучасній географічній обстановці».
“Прямі вихідні лінії у Фінській затоці не мають продовження і не замикаються на територію Російської Федерації, що, у свою чергу, не дозволяє визначити зовнішній кордон внутрішніх морських вод”, – заявили в Міноборони РФ. На думку російських військових, перелік, що діє, «не враховує практику встановлення прямих вихідних ліній інших держав». Водночас у проекті відсутня програма з новим переліком координат таких точок, яка відображала б державний кордон у Балтійському морі.
Пропозиція Міноборони РФ про оновлення координат кордонів Росії в Балтійському морі не має політичного підґрунтя, хоча рівень конфронтації в регіоні справді вимагає кроків для забезпечення безпеки країни, заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков. «Ви бачите, наскільки ескалює напруженість, який рівень конфронтації, особливо у Балтійському регіоні. Звичайно, це вимагає від наших відповідних відомств відповідних кроків для забезпечення нашої безпеки», – сказав він.
Головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден не виключає, що Росія планує захоплення шведського острова Готланд.
«Так, я впевнений, що Путін поклав навіть обидва очі на Готланд. Мета Путіна – отримати контроль над Балтійським морем. Ймовірно, він також поклав око на Аландські острови. Росіяни уважно стежать за тим, що відбувається на входах і виходах до Балтійського моря», – сказав він. За його словами, якщо РФ вдасться перекрити Балтійське море, це вплине на життя Швеції та інших країн у регіоні.
Одночасно з ініціативою щодо односторонньої зміни держкордону в Росії стартували навчання із застосування ядерної зброї.
У Південному військовому окрузі розпочалося проведення першого етапу навчань із практичним відпрацюванням питань підготовки та застосування нестратегічної ядерної зброї, повідомило Міноборони РФ. Військові ракетні з'єднання відпрацьовують навчально-бойові завдання отримання спеціальних боєприпасів для оперативно-тактичного ракетного комплексу «Іскандер», а також тренуються споряджати ядерними боєприпасами ракети-носії. Персонал ракетних комплексів відпрацьовує потайливе висування до позиційного району для підготовки до проведення ракетних пусків. Задіяні у навчаннях сили авіації відпрацьовують спорядження ядерними боєголовками ракет повітряного базування, зокрема гіперзвукових ракет «Кинжал», а також вильоти до призначених районів патрулювання.
У перекладі з чиновницького, російські військові відпрацьовують доставку ядерних зарядів зі складу, транспортування на стартові позиції ракетних комплексів та/або військові аеродроми та пуск.
Забавно, що поки що в Росії все ще транспортують ядерні заряди, Франція провела перший випробувальний пуск ракети, здатної нести ядерний заряд. “Ракета ASMPA-R була запущена без боєголовки з винищувача Rafale під час навчань над національною територією, імітуючи ядерний авіаналіт”, – повідомив міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню. Учення відбулося наступного дня після заяви РФ про початок навчань із тактичною ядерною зброєю і було покликане продемонструвати можливості авіаційного компонента сил ядерного стримування, пояснив французький міністр.
І якщо вже згадали про «Кинжал», нагадаємо, що в Росії посадили більше десятка розробників гіперзвукових технологій.
ФСБ активно зацікавилася фахівцями в цій галузі після 2018 року, коли Путін презентував гіперзвукові ракети, що не мають аналогів у світі, в посланні Федеральним Зборам. Тоді російський диктатор заявив, що вказана зброя зможе маневрувати зі швидкістю метеорита, долати всі системи ПРО та «практично невразливе». Проте вже 6 травня 2023 року стало відомо про перше знищення ракети “Кинжал”. Міноборони США підтвердило, що було збито російську гіперзвукову ракету «аналогівне» за допомогою американського зенітного ракетного комплексу Patriot.
Проект документа про односторонню зміну Росією держкордонів з Фінляндією та Литвою у Балтійському морі з'явився саме тоді, як на Заході почали обговорювати посилення військової допомоги Україні, а також напередодні мирного саміту щодо України у Швейцарії.
Очевидно, тактична мета РФ — вплинути на дискусію щодо відправлення військових НАТО, зокрема інструкторів, до України. Росія розраховує вплинути на тих, хто проти чи вагається.
Уряд Естонії серйозно обговорює можливість відправлення військ на захід України, наприклад взяти на себе тилові обов'язки української армії. «Естонія хотіла б зробити будь-який такий крок у рамках повної місії НАТО — щоб продемонструвати ширшу об'єднану силу та рішучість. Не виключено, що Естонія діятиме у меншій коаліції», – заявив радник президента Естонії з національної безпеки Медіс Ролл.
Ще одна тактична мета — вплинути на дискусію щодо подальшої підтримки України та її мирної формули напередодні саміту у Швейцарії, який набуває все більшої ваги.
20 травня прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що братиме участь у конференції. Раніше, 16 травня, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков визнав можливу участь у заході Китаю.
Стратегічна мета пітерського чекіста — як і раніше блефом і підвищенням ставок утримувати НАТО від збільшення допомоги та підтримки Україні. Ціль-максимум — сприяти відмові від підтримки зі страху перед прямою війною з Росією. Однак це все малоймовірно, оскільки повільно, але вірно Захід вчиться не боятися і протистояти кожному блефу РФ.
Вікторія Зубкова, planeta.press
Про це Інформує своїх читачів сайт UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97