Війна правосуддя розгорнулась між бізнесменом Ігорем Коломойським та Національним антикорупційним бюро України (НАБУ). Після відмови НАБУ відкрити кримінальне провадження за заявою Коломойського, Вищий антикорупційний суд (ВАКС) ухвалив рішення, яке може суттєво вплинути на хід подій.
НАБУ ігнорувало заяву Коломойського
Раніше НАБУ відмовлялося внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) відомості про злочин, пов’язаний із заволодінням корпоративними правами компаній “Укрнафта”, “Укртатнафта” та “Укрнафтобуріння”. Це відбувалося шляхом зловживання службовим становищем посадовцями та службовими особами.
Перемога в суді: ВАКС на боці Коломойського
Вищий антикорупційний суд, однак, взяв сторону Ігоря Коломойського. Слідчий суддя ВАКС Андрій Біцюк задовольнив скаргу бізнесмена та зобов’язав НАБУ внести до ЄРДР відповідні відомості. Ухвала суду цитує заяву Коломойського від 18 вересня 2024 року щодо кримінальних правопорушень. Детальніше на ТСН
Деталі заяви Коломойського
Заява Коломойського стосується бездіяльності НАБУ щодо не внесення відомостей про злочин за фактами заволодіння корпоративними правами компаній “Укрнафта”, “Укртатнафта” та “Укрнафтобуріння”. Він звинувачує у цьому посадовців Офісу Президента та інших органів державної влади, а саме службових осіб категорії “А”, державних та правоохоронних органів, у вчиненні корупційних злочинів.
(Тут були б фотографії з оригінальної статті)
Заява була надіслана до НАБУ поштою 18 вересня 2024 року та доставлена 23 вересня. Відповідно до статті 214 Кримінального процесуального кодексу, НАБУ мало внести відомості до ЄРДР протягом 24 годин, тобто до 24 вересня. Проте, до дня судового засідання цього не було зроблено. На судове засідання від НАБУ ніхто не з’явився.
“Справа” Коломойського: ширший контекст
Нагадаємо, що 2 вересня 2024 року сплинув термін тримання Коломойського під вартою. Запобіжний захід було змінено на заставу, але він досі перебуває в ув’язненні. Його ув’язнення пов’язане зі справою 2003 року про напад на директора юридичної компанії в Криму, розслідування якої було відновлено одночасно зі справою “Приватбанку”.
Адвокати Коломойського звернулися до Європейського суду з прав людини, оскаржуючи незаконність кримінального переслідування та порушення його прав. Крім того, міжнародні експерти IAC ISHR виявили порушення у цій справі.
Висновок: Чи стане це рішення прецедентом?
Рішення ВАКС може стати важливим прецедентом у боротьбі з корупцією в Україні та підсилити нагляд за роботою правоохоронних органів. Залишається спостерігати, як розвиватимуться події та чи почне НАБУ нарешті розслідування за заявою Коломойського.