Скандал навколо можливостей ухилення від мобілізації за допомогою фальшивих довідок про інвалідність, отриманих через маніпуляції з МСЕК, призвів до рішучих дій з боку української влади. Президент Зеленський ініціював масштабні перевірки та ліквідацію МСЕК, а також закликав до термінових змін у законодавстві. Цей документ детально описує ситуацію та плани на майбутнє.
Швидка реакція на скандал
За словами заступниці керівника Офісу Президента Ірини Верещук, президент України очікує перших результатів перевірок найближчим часом. Проте, для ефективної боротьби з фальсифікаціями спочатку необхідно внести зміни до законодавства. Це сталося після розголосу скандалу з масовими підробками медичних довідок для уникнення мобілізації.
Масштабні перевірки: хто у пріоритеті?
В Україні розпочинаються перевірки діагнозів у всіх чиновників, але особлива увага приділятиметься топ-чиновникам, які могли зловживати своїм становищем та отримували фальшиві довідки. Заява президента Володимира Зеленського, зроблена після засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), була чіткою і вимагає негайних дій. Необхідно провести швидкі та ретельні перевірки на предмет фальшивих діагнозів.
Термінові зміни та притягнення до відповідальності
Ірина Верещук підкреслила, що притягнення до відповідальності осіб, причетних до фальсифікацій та зловживань, а також термінові зміни до законодавства є пріоритетними завданнями. На ці дії відведено обмежений час – всього місяць. Міністерство охорони здоров’я та Міністерство соціальної політики повинні у найкоротші терміни підготувати та ухвалити відповідні зміни.
Хто назве імена?
Імена чиновників, які отримали фальшиві довідки про інвалідність, мають бути оприлюднені правоохоронними органами, які вже отримали відповідне завдання. Проте, наразі ця інформація не розголошується публічно.
Схема шахраїв та масштаби проблеми
Нагадаємо, 9 жовтня стало відомо про схему ухилення від мобілізації, організовану трьома мешканкам Рівненської області. За допомогою знайомих лікарів вони оформлювали фіктивні документи для отримання групи інвалідності та виїзду за кордон, вартість таких послуг становила 16 700 доларів США.
22 жовтня Служба безпеки України (СБУ) повідомила про підозру 64 особам у рамках розслідування щодо фальсифікації документів МСЕК. Було скасовано понад 4000 висновків про інвалідність, а діяльність 8 організованих злочинних угруповань, що діяли через МСЕК, припинено.
Ліквідація МСЕК, указ про яку підписав Президент Зеленський, є результатом численних фактів порушень та фальсифікацій, виявлених під час розслідування. Президент підкреслив, що таких випадків – сотні.
Висновок
Скандал з МСЕК висвітлив серйозні проблеми в системі охорони здоров’я та потребує радикальних змін. Масштабні перевірки, зміни до законодавства та притягнення до відповідальності винних – це лише перші кроки на шляху до відновлення довіри та справедливості.