Основними донорами винищувачів F-16 для України є Нідерланди, Данія, Норвегія та Бельгія. Хоча США дистанціювалися від передачі авіації, вони все ж таки взяли в ній участь.
Як і Оборонний експрес, на опублікованому відео літаків, які стояли за спиною президента України Володимира Зеленського, експерти помітили цікаву деталь. Вони відрізнялися від двох, які були озброєні і здійснювали польоти.
“Зокрема, увагу західних фахівців привернули антени системи “свій-чужий”, які розташовані перед кабіною. Така гостра форма антени була використана в перших F-16A, а наявність прожектора на правій стороні дозволяє ідентифікувати цей літак як F-16A ADF. Це спеціальна модифікація винищувача для протиповітряної оборони, яка була передана американській Національній гвардії. Другий літак у “статичній експозиції” також має схожу форму антени, але пошукового прожектора немає”, — зазначають аналітики.
Крім того, у бійців не було автоматичних 20-мм гармат, технічних написів тощо. У зв’язку з цим передбачалося, що як мінімум ці два F-16 були передані американцями як помилкові цілі.
“При цьому саме американська сторона фактично залишається єдиним кандидатом на роль донора, адже літаки в цій версії експортувалися вживаними до Йорданії та Таїланду, а також перебували в лізингу в Італії”, – додали експерти.
Саме тому їх демонстрація не несла жодних ризиків для авіації, яка виходить на бойове чергування. За даними Defense Express, використання фюзеляжів F-16 як приманок є найефективнішим рішенням, оскільки відмінність від реальних настільки незначна, що її складно помітити. Супутник, дрон або навіть спостерігач у бінокль не можуть відрізнити їх від реальних. Ймовірно, до них додадуться і сучасні надувні моделі цих літальних апаратів.
“Слід розуміти, що для ворога знищення українських F-16 буде завданням No1, тому будь-які методи та хитрощі маскування бійців, їхніх баз та підтримання інформаційної тиші є запорукою їх ефективного використання”, – підсумували аналітики.
Про це Пише портал ЮА Обозрєватель.