У шести областях Україні виявлено випадки підвиду COVID-19 під назвою Еріс. Про це сьогодні повідомило Міністерство охорони здоров’я.
Зазначається, що Еріс — варіант штаму коронавірусу SARS-CoV-2 Омікрон.
«Наразі на території України циркулює близько 14 різних штамів вірусу довкола Омікрону… Методом секвенування виявлено десять випадків підвиду штаму COVID-19 Еріс. А саме — у шести областях: Дніпропетровській, Закарпатській, Сумській, Хмельницькій, Тернопільській, Чернівецькій», — уточнили в МОЗ.
Симптоми Еріс такі ж, як і в інших відомих штамів COVID-19: біль у горлі, нежить, задишка, ломота у тілі, головний біль, лихоманка.
«Специфічна відмінність Еріс — це додаткова мутація шипового білка, який швидше вражає ослаблений імунітет. Однак, за оцінками ВООЗ, глобальний ризик для громадського здоров’я населення даного штаму оцінюється як низький», — пояснили у відомстві.
Загалом за період з 2 по 8 жовтня було зареєстровано 5 186 випадків захворювання на коронавірус, з них 18 — летальні.
МОЗ нагадало, що основою для захисту проти тяжкого перебігу COVID-19 є курс із трьох щеплень: двох доз первинної вакцинації та бустера, який вводять через п’ять місяців.
Наприкінці епідсезону в Україні переважатиме штам коронавірусу Пірола. Нагадаємо, про це у вересні сказав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. Він зазначив, що штам Пірола дуже швидко заміщує звичний штам Омікрон, який зараз циркулює майже по всьому світу, і, очевидно, потрапить до кожної країни.
«Немає можливості закрити кордони, обов’язково або хвора людина приїде, або українець виїде і приїде в інкубаційному періоді. Таким чином, він, рано чи пізно, буде на території України. Це призведе до підвищення рівня захворюваності, і скоріш за все наприкінці епідсезону, тобто в кінці 1 кварталу 2024 року, він превалюватиме на території України, так само як зараз реєструють країни європейського регіону», — розповів Кузін.
Заступник міністра додав, що штам Пірола, за класифікацією ВООЗ, потребує спеціального нагляду і моніторингу через те, що не всі його властивості відомі.
«По суті це мутація навколо варіанту Омікрон, яка має всі характеристики, які були притаманні базовому штаму Омікрон. Це означає, що він передається так само швидко, не викликає важкого перебігу захворювання у людей, які не мають імунокомпрометованого стану або супутніх неінфекційних важких захворювань», — сказав Кузін.
Нагадаємо, 5 травня Всесвітня організація з охорони здоров’я оголосила про закінчення пандемії Covid-19. А 1 липня в Україні скасували карантин через Covid-19.