Україна може отримати одну ескадрилью винищувачів F-16 від західних партнерів до кінця літа, але їх не відправлятимуть у бій проти Су-30СМ та Су-34 ЗС РФ. Першими цілями можуть стати дрони-камікадзе та ракети, а також ворожі системи протиповітряної оборони. Про те, чому не варто очікувати кардинальних змін на фронті при появі цих літаків, розповіли на порталі РБК-Україна.
Журналісти порталу поспілкувалися з двома авіаційними експертами – з провідним науковим співробітником НАУ Валерієм Романенком та інженером-випробувачем КБ “Антонов” Костянтином Криволапом.
По-перше, експерти пояснили, чому процес надання літаків такий тривалий. Романенко зазначив, що основна затримка може бути пов’язана не стільки із Заходом, скільки з Україною: все залежить від темпів підготовки інфраструктури. Криволап, своєю чергою, нагадав про навчання двадцяти пілотів: вісім завершать процес у серпні, а 12 – у вересні. І лише коли екіпажі, інженери, інфраструктура та “злагодженість з іншими військами” будуть готові, на полігонах з’являться F-16.
“Не виключено, що поява західної авіації призведе до своєрідного глухого кута”, – йдеться у матеріалі РБК-Україна.
F-16 для України – в чому проблеми
Орієнтовно, у 2024 році з’явиться перша партія винищувачів – це 12 літаків, тобто ескадрилья, пояснюється в матеріалі. Експерти перерахували кілька проблем і особливостей, пов’язаних з використанням західних літаків в Україні.
Перша партія винищувачів буде озброєна ракетами класу “повітря-повітря” AGM-88 HARM, тобто їх не можна використовувати проти наземних цілей, пояснив Валерій Романенко.
Першим завданням ескадрильї буде не стільки “полювання” за “Шахедами” та ракетами ЗС РФ, скільки “розвиток системи авіаційної підтримки та взаємодії з іншими родами військ”, наголосив Криволап. За його словами, в українській авіації досі діє принцип “пілот виконує команди вежі”. Водночас у НАТО пілоти більш самостійні, і це потрібно відпрацьовувати.
Наступний етап – перші спроби його використання на передовій. Першими цілями не будуть російські Су-35, зазначив авіаційний інженер, оскільки це буде надто небезпечно. Але F-16 знищить ворожу протиповітряну оборону.
Винищувачі намагатимуться використовувати їх проти керованих бомб та літаків, які їх запускають, сказав Романенко. Однак вона не буде масовою і не буде публічною. За його словами, може бути одиничний “кавалерійський заряд”, і тоді увага знову буде прикута до “Шахедів”.
F-16 не зможе протистояти Су-30SM та Су-35 ЗС РФ, заявив авіаційний інженер. Причина такої ситуації – їх занадто мало, тоді як до кінця року Україна матиме лише дошку раннього попередження ASC 890 та додаткові системи ППО Patriot.
“Я думаю, що для того, щоб дійсно суттєво вплинути на ситуацію на фронті, потрібно 3-4-5 ескадрилій F-16. І судячи з того, коли у нас може бути 60 літаків і 120 пілотів, це станеться не дуже скоро”, – резюмував Костянтин Криволап у розмові з журналістами.
З іншого боку, навіть обмежене використання винищувача дозволить “прорідити КАБи”, наголосив Романенко. Завдяки КАБ ЗС РФ зараз проводять усі наступальні операції: коли цей інструмент зникне або ослабне, то на передовій щось зміниться.
“Якщо нам вдасться прорідити ряди носіїв КАБ, у ворога не буде інструментів для наступальних дій”, – наголосив авіаційний експерт.
Про це Інформує своїх читачів портал ЮА Обозрєватель.