Вересневе опитування Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД) виявило погіршення настроїв серед українського бізнесу щодо перспектив зайнятості. Брак кваліфікованої робочої сили, викликаний мобілізацією та еміграцією, залишається головною перешкодою для розвитку підприємств. Зменшилися також очікування щодо зростання кількості працівників у найближчі місяці. Докладніше про результати опитування New Monthly Enterprises Survey (#NRES) читайте далі.
Головні Виклики для Українського Бізнесу
Брак Робочої Сили: Проблема №1
Згідно з даними ІЕД, 61% опитаних підприємств у вересні вказали на брак робочої сили як на серйозну перешкоду для ведення бізнесу. Хоча цей показник дещо знизився порівняно з серпнем (63%), він залишається найактуальнішою проблемою. Оксана Кузякова, виконавчий директор ІЕД, підкреслила, що це вперше з травня 2022 року брак робочої сили очолив список головних перепон для бізнесу в Україні. Посилання на відео
Складність у Пошуку Кваліфікованих Спеціалістів
Знайти кваліфікованих працівників стає дедалі складніше. 55,1% підприємців повідомили про цю проблему, що є новим рекордом. З пошуком некваліфікованого персоналу ситуація дещо краща, проте труднощі відчувають і 39,2% опитаних.
Зміна Очікувань щодо Зайнятості
Частка компаній, які планують збільшення зайнятості в найближчі три-чотири місяці, скоротилася з 14,6% у серпні до 12,1% у вересні. Водночас, 9,8% респондентів планують звільнити співробітників (порівняно з 8% у серпні). Цікаво, що значно зросла частка бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках — з 3,8% до 13,9%.
Інші Значущі Перешкоди
- Небезпека: На другому місці серед перешкод для бізнесу опинилася “небезпека працювати”, показник якої зріс на 10 відсоткових пунктів і становив 56% у вересні.
- Інфраструктура: Перебої з електро-, водо- і теплопостачанням стали менш актуальною проблемою (45% у вересні проти 65% у серпні).
- Ціни: Зростання цін на сировину та товари залишається значною перешкодою для 45% респондентів.
- Держава: Частка бізнесу, що оцінює державу як “ворога”, зросла до 5% (3% у попередньому кварталі), а як “перешкоду” – до 23% (20% раніше).
Позитивні Тенденції та Деталі Опитування
Незважаючи на виклики, 30% підприємств повідомили про поліпшення ділової активності порівняно з минулим роком (проти 28,3% раніше). Частка компаній з погіршенням активності знизилася з 20,6% до 18%.
Опитування #NRES охопило 473 українські промислових підприємства в 21 області України. Польовий етап тривав з 16 по 30 вересня 2024 року.
Додаткова Інформація
Нагадаємо про дефіцит водіїв комунального транспорту ( щонайменше 30% у деяких регіонах), що спонукало Міністерство інфраструктури розробити програму навчання жінок керування великогабаритним транспортом.