Убогий коментар кремлівської адміністрації з приводу рішення Конгресу США був формальною заявою і не містив жодних елементів стратегічної відповіді. Ймовірно, істерики екс-президента Росії Медведєва вже більше не призначені для жодної цільової групи. Хоча російські лідери в цілому не мають ілюзій щодо США, схоже, цього разу вони все-таки сподівалися на тупикову ситуацію в Конгресі. Напевно, Росія якось відреагує на рішення Конгресу в найближчому майбутньому.
Зміна ситуації для Китаю та Ірану
Можна припустити, що найближчого вівторка буде спроба хоча б інформаційно вплинути на процес ухвалення рішень Сенатом та президентом. Для Росії ще важливіше збалансувати зміну ситуації на стратегічному рівні. Україна тепер має кошти для продовження мобілізації. Якщо на тактичному рівні очікується, що Росія відповість посиленням атак на фронті протягом найближчих тижнів, то на стратегічному рівні необхідно переконати світ у тому, що Росія може перевершити ресурси США.
Є ще один важливий момент у вирішенні Конгресу; він стосується використання заморожених активів Росії для відшкодування збитків від війни в Україні. Таким чином, бачення стратегічної поразки Росії є багаторівневим і має тривалішу тимчасову перспективу. Керівництво Росії безперечно зараз готує якісь кроки. Час для реагування – кілька тижнів, доки Україна не почне отримувати більшу кількість зброї як із США, так і з Європи. Можна посилити авіаудари або підготуватись до проведення нової мобілізації.
Оскільки рішення, ухвалені в Конгресі США, суттєво стримують Китай і знижують шанси Ірану на успіх у протистоянні з Ізраїлем, два основних союзники Росії тепер також перебувають під тиском. Росія, звичайно, може продемонструвати свою військову могутність, на короткий період перекинувши кілька винищувачів до Ірану або провівши кілька імітаційних операцій в Африці. Але цього виразно недостатньо для досягнення балансу у ширшому розрізі.
Цілі Росії до 9 травня
Президент Зеленський своїми висловлюваннями щодо мобілізації намагається послабити можливості Росії для стратегічного впливу. Президент України ще раз підтвердив, що російське військове командування має план із захоплення міста Годин Яр до 9 травня. Далі російською владою планується мобілізувати 300 000 осіб до 1 червня і після цього розпочати новий, масштабніший наступ. Зеленський, ймовірно, включає в наведене їм число і тих, хто вже був мобілізований в Росії з початку цього року, але більшу частину все-таки ще потрібно мобілізувати. Президент України переконаний, що якщо наступ російської армії на Годинник Яр провалиться, більша спроба наступу влітку також буде скасована.
Внаслідок атаки української авіації у Криму, в порту Севастополя, спалахнув корабель забезпечення Чорноморського флоту Росії «Комуна». Це дуже давній корабель, який проводив рятувальні операції для флоту. З уривків інформації, отриманої про подію з різних інфоканалів, можна дійти невтішного висновку, що Україна намагалася атакувати щось інше за допомогою ракети власної розробки «Нептун», але російські ППО зуміли вразити ракету, і саме її уламки підпалили рятувальний корабель.
У ЗМІ заговорили про нову версію української ракети «Нептун», яка має бути прийнята на озброєння найближчим часом. Не виключено, що й було випробувано якісь нові ракети, адже старі версії «Нептуна» не мали б долетіти до Севастополя.
Російські атаки
Російська армія продовжила активні наступальні дії біля Донбасу.
У районах Сватового та Сєвєродонецька кількість атак російських військ особливо зросла в напрямку Лимана. Також активними є обстріли на Сіверському напрямку, в районі села Білогорівка. Інформації щодо просування російських підрозділів немає.
Інтенсивність атак російських військ у районі Бахмута вчора дещо знизилася. Активно продовжується наступ на Годинник Яр, росіяни намагаються підійти до міста з півночі та з півдня. Міноборони Росії також намагається вплинути на ситуацію повідомленнями щодо захоплення деяких сіл у регіоні. Виходячи з поточної інформації, це можна вважати брехнею.
У Донецькій області російська армія продовжує активні наступальні дії на захід і на північний захід від Бахмута, однак змусити українські війська відступити не вдалося. Водночас, українські підрозділи не змогли відкинути російську армію на позиції тижневої давності. На півдні російська армія продовжує активно наступати в районі населеного пункту Новомихайлівка, а також на південний захід від Вугледару. Російські чиновники поширили новину про захоплення Новомихайлівки, але принаймні на даний момент це не можна вважати остаточною інформацією.
На Південному фронті російська армія продовжувала спроби наступу на північ від Токмака в районі населеного пункту Роботино, але успіху не досягла. Позиції України на східному березі Дніпра є стабільними, а атаки російських військ не дали результатів.
Вибір для Молдови
За повідомленням Bloomberg, молдавські опозиційні політики зібралися в Москві, щоб створити політичний виборчий альянс «Перемога» проти молдавського уряду. Мета цього об'єднання – зупинити європейську інтеграцію Молдови. Для цього їм необхідно досягти негативного результату на європейському референдумі в Молдові восени, а також перемогти на президентських та парламентських виборах.
Президент Молдови вирішила провести референдум, щоб попросити громадян Молдови щодо чіткої підтримки процесу приєднання до Європейського Союзу. Дуже символічно, що політична альтернатива намагається організуватись у Москві за прямою вказівкою Росії. Таким чином, усім стає ясно, що Молдова має чорно-білий вибір. Якщо країні не вдасться вступити до Євросоюзу, то Росія встановить повний контроль над країною. Це свідчить, що перед молдаванами стоїть дуже чіткий вибір.
Джерело: Райнер Сакс, Postimees.