Які «сюрпризи» готує Центральна Європа для Кремля?

Які «сюрпризи» готує Центральна Європа для Кремля?

У регіоні відбуваються надзвичайно важливі події.

Центральна Європа почала рухатися. У Словаччині у першому турі президентських виборів переміг проєвропейський кандидат. В Угорщині розпочалися масові протести проти «друга Путіна» Віктора Орбана, а чеський президент Петро Павло створив «снарядну коаліцію», яка може врятувати Україну.

Які ще сюрпризи готують країни регіону для Путіна? Про це і не лише сайт Charter97.org поговорив зі словацьким політологом та президентом Інституту суспільних проблем (IVO) (Братислава) Григорієм Месежниковим.

— У Словаччині відбудеться другий тур президентських виборів. У першому перемога була за проєвропейським Іваном Корком. Союзник Фіцо Петер Пеллегріні отримав менше голосів. Хто має більше шансів стати президентом?

— Вважаю, що таки більше шансів у Корчка, так складаються обставини. Але зрозуміло, що перемога Пеллегріні не виключена. Наразі обидва кандидати намагаються заручитися підтримкою різних груп електорату. Пеллегріні намагається схилити на свій бік тих виборців, які голосували за кандидатів націоналістичної орієнтації, які не пройшли до другого туру

Іван Корчок поводиться трохи інакше, він намагається залучити на свій бік тих громадян, які не взяли участь у першому турі голосування, саме в тих місцях, містах чи селах, де у нього були показані добрі результати. Корок орієнтується на те, що ще залишилися люди, які могли б у другому турі прийти та проголосувати на його користь.

Не хочу вдаватися в якісь соціологічні викладки, але мені здається, що маючи вже зараз перевагу в 125 тисяч голосів порівняно з Пеллегріні, цей підхід Корчка більш продуктивний. Швидше за все, йому таки вдасться зберегти свою перевагу і, можливо, навіть її розширити.

— В Угорщині зараз точаться протести проти уряду Віктора Орбана. Народні виступи відбуваються у політично чутливий для Орбана час – напередодні виборів до Європейського парламенту, які відбудуться у червні цього року. Як вважаєте, чи є шанси в опозиції в цій країні?

— Я хотів би попередити відповідь на це питання дуже цікавою зв'язкою. Справа в тому, що Віктор Орбан та його партія, його уряд, по суті, вступили у вибори президента тут, у Словаччині. Вони створювали особливі умови для Петра Пеллегріні, займалися його у себе на телевізійних каналах, щоб частину виборців угорської національності Словаччини схилити на його бік.

Тут брав участь на виборах президента як кандидат голова партії угорців Словаччини Крістіан Форро, він набрав десь близько 3% голосів. Форро відомий своєю позитивною позицією щодо Віктора Орбана, тому він від імені своєї партії закликав угорських виборців проголосувати за Пеллегріні. Але це одразу зустріло незгоду частини самої цієї партії. Це, до речі, для Івана Корчка теж важливо, тому що на всіх попередніх виборах словацькі угорці найчастіше голосували за кандидата, який був близький за своїм профілем до Корчка, за громадянського, правоцентристського та демократичного кандидата.

Віктор Орбан та угорський урядовий істеблішмент попередні пару місяців брали певну участь у кампанії на боці Пеллегріні. У першому турі це не допомогло, а зараз у нього, Орбана, сама проблема у своїй власній країні. Івану Корочку може допомогти те, що людина, яка намагалася підтримати тут, у Словаччині, його суперника, зараз сама має проблеми, причому проблеми дуже важливі, дуже серйозні.

Ці проблеми почалися після того, як добровільно пішли у відставку минулий президент Угорщини Каталін Новак та екс-міністр юстиції Юдіт Варга. Вони покинули пости через гучний скандал, пов'язаний із педофілією людей, близьких до партії «Фідес». Весь розвиток цих подій почав зараз рухатись у бік ослаблення Віктора Орбана, який є головним актором подій.

Колишній чоловік Юдіт Варгі Петер Мадяр намагається на хвилі невдоволення Віктором Орбаном, на хвилі критики його правління зараз мобілізувати людей на масові маніфестації. Він був як мінімум вхожий в угорську державну владу, швидше за все, займав там якісь менеджерські економічні позиції, і зараз намагається використати те, що має якусь інсайдерську інформацію.

У Будапешті протести тривають уже кілька тижнів, там були різні за кількістю маніфестації, але позавчора відбулася по-справжньому масова акція. Але все-таки я поки що не переоцінював би силу цих протестів, хоча вони, звичайно, дуже важливі.

У Будапешті «Фідес» має скромніші позиції в порівнянні з рештою Угорщини, це місто, яке зазвичай підтримувало лібералів. Отже, поки ці маніфестації не такий уже й сильний показник ставлення угорських громадян до уряду Віктора Орбана, але це, звичайно, важливо.

В Угорщині зараз представницька демократія, парламентська система. Загальний розвиток ситуації визначатиметься співвідношенням сил у парламенті. Але з іншого боку, подивимося, чи не зміняться виборчі преференції населення, чи не послабиться партія «Фідес».

Мені здається, що Віктор Орбан поки досить міцно сидить у сідлі, проте його авторитет похитнувся після того скандалу, який я згадав через ці маніфестації. Думаю, що швидкість, з якою ці дві пані пішли у відставку, свідчила про те, що Орбан був дуже стурбований. Можливо, він і не знав прямо про те, що відбувалося, але в будь-якому випадку він зрозумів, що ця афера може підірвати його особистий авторитет. Те, що відбувається, викликало просто хвилю огиди.

Поки що складно спрогнозувати, як розвиватимуться події, поки що я не зареєстрував таких дій опозиційних сил, які б свідчили, що формується якась реальна альтернатива із солідною виборчою підтримкою. Але це не означає, що вона не може виникнути. Потрібно уважно стежити, що відбувається.

— Сильну ініціативу розпочав президент Чехії Петро Павло. Прага знайшла гроші та снаряди для України, показавши сильну політичну волю. Які сюрпризи для Путіна можуть готувати країни Центральної Європи?

— Так, це дуже важлива ініціатива, до якої приєдналася Польща та інші країни. На жаль, словацький уряд до неї не приєднався, хоча громадянське суспільство Словаччини однозначне на боці України. До речі, під час цієї виборчої кампанії з виборів президента нинішній словацький уряд намагається свого кандидата представляти як кандидата світу, який нібито ніщо не надішле на територію України, жодної зброї, жодного солдата. А Корчка, кандидата від опозиції, намагаються діячі уряду виставити як кандидата війни, нібито розпалювача збройного конфлікту.

На жаль, Словаччина при цьому уряді у цій дуже важливій чеській ініціативі не братиме участі. Але, наскільки я знаю, не лише Польща, а й інші країни Євросоюзу та НАТО до цієї ініціативи вже приєдналися. За останньою інформацією йдеться вже не про 800 тисяч снарядів — знайшлися кошти на 1,5 мільйона, це дуже важливо. Петер Павло та Чехія, допомагаючи Україні, поводяться у цьому відношенні просто ідеальним чином.

Що ще можна очікувати? Думаю, від цієї частини Європи варто очікувати на посилення підтримки України, але з боку Угорщини і, на жаль, Словаччини, лише суто моральну підтримку, з боку опозиції та громадянського суспільства. В Угорщині теж є люди, яких позиція нинішнього уряду не влаштовує, які чудово розуміють, що означала гегемонія Радянського Союзу свого часу та Росії. В Угорщині з Росією дуже складні відносини ще з 19-го століття: 1848-го року було придушення угорського повстання, 1956-го повстання проти прорадянського режиму було також придушене радянськими військами.

Тож в Угорщині та частина населення, яка підтримує Україну, також може про себе заявити у разі зміни ситуації. Поки що цього не спостерігається, але нічого не можна виключити.

Можна також очікувати на повну підтримку України у справі підключення до євроінтеграції, на підтримку ідеї членства України в НАТО. Також зараз особливо важлива, особливо у Польщі це видно, ще й проблема української агропродукції. У Чехії це менше проявляється, але ці проблеми також існують. Я думаю, що ці дві держави спробують це швидко вирішити з Україною. До речі, і Польща, і Чехія вказують, що необхідно обмежити доступ російських виробників сільськогосподарської продукції на європейський ринок. Тому що з одного боку тут начебто висловлюються ці агробарони проти української продукції, але водночас Росія ввозить свою продукцію і користується згодом цими можливостями для нарощування своїх дій в Україні, фінансування війни щодо справи. Тож я думаю, що від Польщі та Чехії очікується ще дій такого характеру, спрямованих проти проникнення російської сільськогосподарської продукції на європейський ринок.

Якщо вам сподобалася стаття, ви можете підтримати сайт Charter97.org:


РОЗРАХУНОК МУЛЬТИВАЛЮТНИЙ РАХУНОК ДЛЯ ПОЖЕРТВУВАНЬ:

Назва банку: Bank Millennium SA Адреса: ul. Stanislawa Zaryna, 2A, 02-593, WarszawaIBAN: PL 97 1160 2202 0000 0002 1671 1123SWIFT: BIGBPLPWНазва власника рахунку: Fundacja “KARTA '97”Призначення платежу

Зв'язатися з нами можна за адресою [email protected]

Про це Інформує своїх читачів сайт UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97