Таємниця «людей у ​​синьому» на концерті у «Крокусі» остаточно роз'яснилася

Таємниця «людей у ​​синьому» на концерті у «Крокусі» остаточно роз'яснилася

Стало відомо, що то за люди.

OSINT-дослідники ввечері 26 березня провели власне розслідування цієї справи та переконливо розвінчали конспірологічну версію про «людей у ​​синьому». Вони показали інші фотографії учасників таємничої групи та дізналися деякі деталі їхньої біографії. У виявленні цих людей OSINT-дослідникам допомогли програми розпізнавання осіб. «Медуза». Водночас видання саме розслідувало, звідки у цієї версії ростуть ноги.

На другий день після теракту у «Крокус Сіті Холлі» у соціальних мережах завірусилося відео з тиктоку польського журналіста Марчіна Роли. Він не був автором версії про організацію атаки російською владою, а просто виклав у своєму акаунті ролик, знятий одним із відвідувачів концерту «Пікніка» в момент, коли терористи увірвалися в зал для глядачів і відкрили стрілянину по людях. Рола супроводжував це таким коментарем: Терміново! Теракт у Росії?! Величезна кількість убитих та поранених!»

Користувачі твіттера розглянули відповідь на запитання польського журналіста просто на викладених ним кадрах. Нібито група з мінімум чотирьох чоловіків, одягнених у сині джинси та сині кофти різного крою та відтінків, за кілька секунд до того, як терористи увірвалися до зали, почала вигукувати заклики замкнути двері. Цих деталей вистачило для народження та розкручування версії про таємну групу співробітників спецслужб, які координували теракт.

Хто був першоджерелом теорії, сказати важко, але ось її вичерпний виклад в одному з перших твітів, що широко розлетілися:

Куратори з путінських спецслужб, що мали відмінну особливість, синя футболка і джинси чітко керували процесом блокування людей для подальшого вбивства. pic.twitter.com/xypnLg9CsX

– Prorok (@_Ilya_Prorok_) March 24, 2024

Хтось навіть розгледів на розмитих кадрах обличчя конкретних силовиків:

На 0:16, коли всі виходять, один чоловік з передбачуваної групи штовхає жінку в ряд і сідає, починає знімати

Жінка при цьому тримає руки за головою

Це вперше коли він привернув мою увагу pic.twitter.com/VmZ4Lh0noC

– Похмура 🇮🇹 (@gero444a) March 25, 2024

Ще через кілька годин версія обросла додатковими деталями: нібито як мінімум один учасник законспірованої групи не лише був присутній у залі «Крокуса» увечері 22 березня, а й затримував передбачуваних виконавців теракту в брянському лісі вранці 23 березня. У цьому випадку «аргументами», окрім кольору кофти та джинсів, стали схожа стрижка та годинник на лівій руці в обох чоловіків.

Під час теракту в Крокусі були ФСБешники! Вони навіть одягнені в однаковий одяг: синій светр та джинси. На відео видно, як ті, хто сидить у залі під виглядом глядачів, дуже добре… pic.twitter.com/GXHT3fB0bt

– FAKE OFF (@fakeofforg) March 25, 2024

Зрештою, останнім (і, мабуть, єдиним по-справжньому підозрілим) елементом теорії стало експрес-розслідування білоруського проекту NEXTA. Журналісти видання знайшли фотографію одного із передбачуваних співробітників спецслужб на сайті центру спорту, розташованого у поселенні Сосенське у Москві. На тій же адресі, з'ясували в NEXTA, знаходиться штаб-квартира Головного розвідувального управління Генштабу Збройних сил РФ (ГРУ).

Крім того, автори матеріалу припустили, що одного з учасників «синьої» групи також було представлено як відвідувача концерту, який нібито знешкодив озброєного терориста (доказів цього епізоду за чотири дні з моменту теракту влади та державні медіа не надали).

Безумовно, теорія народилася не на порожньому місці: критики Кремля ще з кінця 1990-х підозрюють Володимира Путіна та його оточення у причетності до організації терактів задля отримання політичної вигоди. Тоді, через кілька днів після вибухів житлових будинків у Буйнакську, Москві та Волгодонську, у підвалі будинку в Рязані було знайдено мішки з цукром, у яких на експертизі також було виявлено сліди гексогену.

У перші години після знахідки правоохоронні органи активно почали розслідувати інцидент і шукати людей, що заклали мішки, але вже наступного дня на той момент директор ФСБ Микола Патрушев (нині — як і раніше впливовий секретар Ради безпеки РФ) оголосив, що вся подія виявилася лише навчаннями ФСБ для перевірки пильності громадян. Вираз «рязанський цукор» відтоді став загальним, що означає «кремлівський слід» у створенні тих чи інших злочинів.

Як звернули увагу автори розсилки “Сигнал”, у день теракту в “Крокусі” відвідуваність сторінки про вибухи в Москві 1999 року у “Вікіпедії” зросла більш ніж у 200 разів. Тож версію про «рязанський цукор» частина суспільства, вочевидь, чекала і знайшла підтвердження своїм очікуванням у «людях у синьому».

А тепер – сеанс викриття

Він, загалом, буде дуже коротким. OSINT-дослідники ввечері 26 березня провели власне розслідування та переконливо розвінчали версію про «людей у ​​синьому». Вони показали інші фотографії учасників таємничої групи та дізналися деякі деталі їхньої біографії. У виявленні цих людей OSINT-дослідникам допомогли програми розпізнавання осіб.

Знайдений NEXTA «співробітник ГРУ» виявився вчителем фізкультури Дмитром Єрохіним, з'ясували редактор «Медіазони» Максим Літаврін та незалежний журналіст Андрій Захаров.

добре, ми з @skazal_on знайшли одного з ваших фсбшників. вірніше його знайшла хтось, а ми встановили особу.

на фото справді дві однакові особи. далі хтось пише, що мужик фсбшник тому що… отримував нагороду в спортцентрі в підмосков'ї, де розташовується частина СЗР pic.twitter.com/UBpOecXItp

– Litavrin (@litavrinm) March 26, 2024

Ще одного «спецслужбиста» деанонімізували головний редактор видання The Insider Роман Доброхотов та розслідувач із проекту Bellingcat Христо Грозєв. За даними Доброхотова, чоловіка звуть Дмитро Дружков і він “нафтовик у ВНІІСТ”.

Дорогі конспірологи, мені шкода вас розчаровувати, але “ФСБшник у синій кофті” виявився звичайним нафтовиком із ВНІІСТ на ім'я Олексій Дружков, який жодного відношення ні до ФСБ, ні до людини в масці не має pic.twitter.com/3FhU68UtOH

– Roman Dobrokhotov (@Dobrokhotov) March 26, 2024

Пізніше ця людина дала коротке інтерв'ю ТАРС, у якому також запевнила, що не має відношення до спецслужб, а займається будівництвом — і концерт відвідував як звичайний глядач разом зі своєю дитиною.

Літаврін із Захаровим також звернули увагу на те, що на іншому моменті з відеозапису затримання ймовірних терористів видно обличчя чоловіка, якого NEXTA та багато користувачів соцмереж прийняли за учасника «синьої групи», з якого стає очевидно, що це інша людина — що очевидно хоча б за рослинністю на обличчі затримувача та її відсутності у глядача концерту (програми розпізнавання осіб теж вважають, що це інша людина).

останнє (я сподіваюся) на тему мужиків у синіх кофтах. про того самого, що нібито був у залі «крокуса», а потім — затримував підозрюваних.

ми з @skazal_on знайшли й цю людину. це просто ЧОЛОВІК З БІЛОРУСІ, який прийшов на концерт зі своєю дочкою (праворуч від нього) pic.twitter.com/4zBSpYusPz

– Litavrin (@litavrinm) March 26, 2024

Про це повідомляє видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97