Шойгу вручив зірку героя генералу, який поклав тисячі солдатів при захопленні Авдіївки

Шойгу вручив зірку героя генералу, який поклав тисячі солдатів при захопленні Авдіївки

Глава Міноборони РФ заявив, що «він її заслужив».

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу вручив медаль «Золота Зірка» командувачу Центрального угрупування військ на війні в Україні генералу Андрію Мордвічову за захоплення Авдіївки, пише The Moscow Times.

«Це найвище звання в нашій країні і, безумовно, ви його заслужили», — заявив Шойгу, нагородивши військовослужбовця, крім медалі, ще й генеральською шашкою.

Битва за Авдіївку, яку в середині лютого повністю зайняли російські війська, виявилася однією з найкривавіших за два роки війни в Україні. За кількістю безповоротних втрат керівництво російської армії примудрилося перевершити армію СРСР за весь час її присутності в Афганістані.

Втрати Радянської армії (а також серед співробітників КДБ та МВС) в Афганістані з 1979 по 1989 роки. склали трохи більше 15 000 осіб (дані з книги «Росія та СРСР у війнах XX століття. Книга втрат»). Встановити точну кількість загиблих з числа тих, хто намагався здобути в Україні першу значущу «перемогу» після взяття Бахмута у травні 2023 р., поки що складно. Проте оцінки військових аналітиків, російських військових блогерів та українських офіційних осіб свідчать, що Росія втратила у боях за Авдіївку більше солдатів, ніж за десятиліття війни в Афганістані, зазначав The New York Times (NYT).

Активна фаза військових дій в Авдіївці проходила з 10 жовтня 2023 р. по 17 лютого 2024 р., коли Москва оголосила взяття міста під «повний контроль». Після захоплення міста протиборчі сторони наводили такі дані.

Російські втрати склали понад 17 000 людей убитими та близько 30 000 пораненими, повідомляв Дмитро Ліховий, представник оперативно-стратегічного угрупування «Таврія» ЗСУ, яке забезпечувало захист Авдіївки. Командувач «Таврії» бригадний генерал Олександр Тарнавський писав у телеграм-каналі, що втрати російських військ склали: «особового складу – 47 186 осіб, танки – 364, артилерійські системи – 248, бойові бронемашини – 748, літаки – 5».

Майже таку ж кількість убитих назвав Андрій Морозов, один із важливих та відомих Z-блогерів, який з 2014 р. воював в Україні та багато розповідав про те, що відбувається у своєму телеграм-каналі «Нам пишуть з Яніни». У пості від 18 лютого Морозов процитував анонімного російського військового, за словами якого, з жовтня безповоротні втрати склали 16 000 осіб, також ЗС РФ втратили 300 бронемашин; серед захисників Авдіївки загинуло 5000–7000 солдатів. За словами Морозова, він вирішив опублікувати ці дані, сподіваючись, що російських командирів буде притягнуто до відповідальності за непотрібну криваву бійню. Через два дні блогер видалив цю посаду, пояснивши, що зробив це під тиском армійського керівництва та кремлівських пропагандистів. Ще за кілька днів Морозов застрелився після тижня цькування з боку співробітників пропагандиста Володимира Соловйова.

За даними військової розвідки Великобританії (повідомлення від 16 лютого), зусилля із захоплення міста обернулися для Росії втратою не менше 400 танків, БМП та іншої військової техніки, а також тисяч солдатів. Російське командування без вагань кілька місяців посилало загін за загоном у криваву м'ясорубку, аби захопити Авдіївку — місто з довоєнним населенням у 32 000 жителів, яке знаходиться у невеликій неокупованій частині Донбаської області. Російська армія має «інший больовий поріг» і «нетрадиційне» уявлення про те, що вважати прийнятними бойовими втратами, говорив NYT високопоставлений західний чиновник.

Втрати не зупинять Росію, констатував Роб Лі, військовий експерт та старший науковий співробітник американського Інституту досліджень зовнішньої політики України.

Про це Інформує сайт UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97