Сенсаційне відкриття: місто Сан Франциско названо на честь Скорини

Сенсаційне відкриття: місто Сан Франциско названо на честь Скорини

А заснував його великий уродженець Білорусі.

Довгий час вважалося, що місто Сан-Франциско в Каліфорнії заснував британець Вільям Річардсон, який спорудив у 1839 перший європейський будинок.

Але нещодавня сенсаційна знахідка в архівах Гуверівського інституту ставить з ніг на голову традиційну версію і робить місто на два роки молодшим. nashaniva.com.

Виявляється, наш знаменитий земляк, випускник Вільнюського університету та учасник антиросійського повстання 1831 року Ігнатій Домейко після закінчення Гірської школи у Франції у 1837 році не поплив одразу до Чилі, а попрямував до Каліфорнії, яка тоді була територією Мексики.

Крім іншого, там можна було навчитися іспанської мови, щоб гідно виглядати в Гірській школі в Кокімбо на півночі Чилі, де мав викладати Домейко.

Наш земляк із п’ятьма друзями по гірській школі у Франції, що також походили з колишніх земель Речі Посполитої, у березні 1837 року приплив на кораблі святого Тадеуша в бухту Золоті Ворота. Тут вони започаткували табір і почали проводити геологічні дослідження.

Архівісти Гуверівського університету знайшли звіт Ігнатія Домейка, датований вереснем 1837 року, де він докладно описує територію, її геологічне утримання та прогнозує унікальні знахідки у майбутньому.

«Це унікальний документ, завдяки якому ми можемо по-іншому поглянути на історію Каліфорнії», — каже схвильований доктор історії Алекс Тейлор.

Далі Ігнатій Домейко вирішує започаткувати тут поселення, прогнозуючи йому велику славу в майбутньому. На той час поселенням давали назву або відомих святих, або відомих людей, або міст (як Сан-Дієго, Нью-Йорк, або Вашингтон)

Домейко вирішує назвати місто Сан-Франциско на честь свого знаменитого земляка, східнослов’янського першодрукаря Франциска Скорини.

Відповідну заявку 17 жовтня 1837 року він направив до Мехіко і там її схвалили.

У Каліфорнії Домейко та соратники провели ще півроку, вони запросили місцевих мешканців з околиць та звели там півтора десятки кам’яних будинків.

Проте наші герої були змушені вкласти багато грошей у розвиток нового міста. Тим часом піджимали обов’язки за контрактом із гірською школою у Кокімбо, підписаному ще у Франції.

Як виявилося, грошей, щоб дістатися Чилі, у них не було. Єдиним виходом було продати за певну суму право на назву міста ордену єзуїтів. Єзуїти заплатили за це 1050 доларів — величезні гроші на той час. Цього вистачило на квитки на пароплав до Сантьяго і спочатку в Кокімбо.

Подальшу історію ви знаєте. Ігнатій Домейко багато причетний до наукового дослідження Чилі, ставши там національним героєм, університет у Кокімбо носить його ім’я.

Водночас єзуїти в Каліфорнії почали всім говорити, що місто названо на честь святого Франциска Ассизького. Але й це потім забулося. У 1846 році в ході американо-мексиканської війни Каліфорнія відійшла до США, а через два роки трапилася Золота лихоманка, що призвело до бурхливого розвитку штату, як і прогнозував Домейко.

Однак ми тепер знаємо, що Сан-Франциско заснував наш земляк Ігнатій Домейко, і тепер каліфорнійська влада робитиме кроки з увічнення його славетного імені.

Зокрема, на узбережжі біля місця, де він висадився з товаришами, буде споруджено пам’ятник. Причому в цій справі звернулися до відомого білоруського скульптора, який живе у Нью-Йорку. Також ім’я Домейка буде надано одному з проспектів міста.

Таким чином, Ігнатій Домейко — великий син не лише Литви, Білорусі, Польщі та Чилі, а й Каліфорнії.

Про це Інформує своїх читачів ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97