Росія попросила бензин у Білорусі після краху виробництва та атак на НПЗ

Росія попросила бензин у Білорусі після краху виробництва та атак на НПЗ

Подробиці.

Обвальне падіння виробництва бензину в Росії після нальотів безпілотників на найбільші НПЗ змусило Кремль звернутися за допомогою до Олександра Лукашенка.

Щоб уникнути дефіциту палива, Москва почне закуповувати білоруський автобензин обсягом 100–150 тисяч тонн на місяць. Про це у четвер у кулуарах форуму Санкт-Петербурзької міжнародної товарно-сировинної біржі повідомив голова комітету енергетики Держдуми РФ Павло Завальний.

«Вони погодилися допомогти в моменті, хоча зрозуміло, що у них експортна альтернатива (вигідніша)», — сказав Завальний (його цитує Reuters).

Переговори з Білоруссю йшли на рівні урядів та нафтових компаній, розповіли джерела агентства, знайомі із ситуацією. За планом російські нафтовики збільшать відвантаження сировини на два білоруські НПЗ — «Нафтан» та Мозирський, кожен потужністю 12 млн. тонн на рік. Паливо із цих заводів вирушить на російський ринок, який, за даними Росстату, з початку березня втратив десяту частину виробництва бензину.

За підрахунками Reuters, через атаки безпілотників в аварійному простої знаходяться 14% потужностей російських НПЗ, з них майже 10% припадає на заводи, які виробляють автобензин і дизпаливо для внутрішнього ринку.

13 березня від удару БПЛА постраждав найбільший НПЗ «Роснефти» в Рязані, що постачає паливом зокрема Москву та область. Після пожежі на заводі припинили роботу дві установки, внаслідок чого виробництво бензину впало на третину (3,3 тисячі тонн на добу), а дизпалива більше ніж на половину (5,8 тисячі тонн на добу). 16 березня через атаку БПЛА спалахнула єдина діюча установка нафтопереробки на НПЗ у Сизрані (також належить «Роснефти»), а 28 березня стало відомо, що став Куйбулівський НПЗ компанії. Минулими вихідними через пожежу він зупинив одну з двох установок з переробки нафти, а за кілька днів довелося відключити і другу.

Росія вже різко нарощує закупівлі білоруського бензину, кажуть джерела Reuters: у січні таких поставок не було, у лютому вони склали 590 тонн, а за перші два тижні березня майже 3 тисячі тонн. Подальша ситуація залежатиме від того, наскільки швидко вдасться відремонтувати заводи, наголошують співрозмовники агентства: ситуація постійно змінюється, відбуваються нові пожежі.

За тиждень, що завершився 24 березня, випуск автомобільного бензину в Росії обвалився на 7,4% і склав 754,6 тисяч тонн, звітував у середу Росстат.

Тижнем раніше в Росії було вироблено 815,3 тисяч тонн бензину, за тиждень з 4 по 10 березня – 838,9 тисяч тонн. Таким чином, за три тижні економіка втратила 10,1% виробництва бензину. Випуск дизельного палива за той же період просів на 3,9%, до 1,648 млн. тонн.

Про це Інформує видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97