Путинська кубушка близька до вичерпання

Путинська кубушка близька до вичерпання

Видавити з населення ще більше стає все більш проблематичним.

Путін у черговий раз похвалився небувалими темпами зростання російської економіки, скромно повідомивши, що вони одні з найвищих у світі і досягають місцями навіть 4 відсотків. Щоправда, зазвичай зростання вважають у річному вимірі, а путінські 4 відсотки – це був місячний показник, але пробачимо цю маленьку слабкість. Проблема тут у іншому.

Проблема в тому, що за поточної ставки Центробанку у двозначному вимірі економіка сама рости не в змозі. Не буває так. Ну, якщо, звісно, ​​ваша країна не називається «Медельїнський картель» або на крайній край Венесуела. За таких ставок кредиту добре почуватися можуть тільки ексклюзивні галузі економіки – наркоторгівля, наприклад. Або постачання хлопчиків велелюбним папикам. Або щось, на що бюджет щедро поливає із брандспойту.

Секрет зростання цілком відомий – військові витрати. Але оскільки їм потрібен джерело, він один – бюджет і наявні запаси.

Бюджет має неприємну властивість – його не можна весь пустити на корисну справу виробництва снарядів. Потрібно ще щось залишати на марні заходи на кшталт соціальних витрат, ну там медицина-пенсія-наука-освіта. Тому доводиться запускати руку й у запаси. І вони також не безрозмірні. Судячи з наявної інформації, скарбничка близька до вичерпання.

Видавити з населення ще більше стає все більш проблематично – просто нічого. Причому тут все взаємопов'язано – чим менше грошей у людей, тим сильніше стискується попит, тим сильніше стагнує нормальна, невоєнна, економіка.

За фактом залишається останній спосіб – девальвація. Його поки що не чіпають, бережуть на чорний день. А він неминуче настане, коли кубок спорожніє остаточно. Зважаючи на темпи, це буде приблизно до кінця цього року. А далі доведеться хоч як починати друкувати. У видимому просторі це виглядатиме вже досить знайомо – через точкові кризи на кшталт курячого, яєчного чи паливного. Тільки тоді почне пропадати одразу багато чого, і відповідно, як і з попередніми кризами, це закінчиться кратним підвищенням цін на дефіцитні товари. А потім – і групи товарів, оскільки кризи неминуче прийматимуть обвальний характер. З цим ми зіткнемося, мабуть, уже десь за рік.

Причому це нестримно оптимістичне припущення, оскільки можуть почати відбуватися якісь екстремальні події, які не передбачені зараз. Скажімо, цього року обіцяють ексклюзивну спеку влітку. Із посухою, пожежами та всім тим, що ми любимо дивитися, але не брати участь.

Якісь втрати вдасться відіграти через заборону експорту, але слід розуміти, що тоді виробники зовсім ляжуть. Плюсом ідуть несподіванки військового характеру. Які взагалі прогнозування не піддаються. Скажімо, за наявними даними, лише Великобританія з початку цього року вже поставила Україні 2 тисячі готових дронів та близько 1000 комплектів для збирання. До кінця квітня мають підійти ще приблизно півтори тисячі готових та близько 1000 кит-комплектів. Близько 20 відсотків з них – дрони дальньої дії. Статистика невблаганна – близько 10-15 відсотків далеких безпілотників вражають намічені цілі. Начебто небагато, але тут працює закон великих чисел – рано чи пізно, але кількісні показники переходять у якісні. І все це б'є не тільки за самолюбством, а й по економіці, оскільки атакуються дуже важливі системоутворюючі об'єкти, яких все ще досить багато, але серед них є дуже важливі та особливо важливі.

Загалом зростання економіки, про яке говорить Путін, – це, звичайно, добре, але треба розуміти, що це за зростання і звідки він береться. А ось цю частину влада озвучувати не збирається, бо одразу виникатимуть питання. На які відповіді взагалі немає.

Ель Мюрід, (Telegram

Про це повідомляє видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97