НАТО відзначає 75 років від дня утворення

НАТО відзначає 75 років від дня утворення

Нині Альянс отримав новий імпульс розвитку.

У четвер, 4 квітня, військовому блоку НАТО виповнюється 75 років. “Голос Америки”.

Альянс отримав новий імпульс після вторгнення Росії в Україну, але зіткнувся з загрозою з боку Москви і негативними передчуттями з приводу можливого повернення Дональда Трампа.

2019 року президент Франції Еммануель Макрон заявив, що альянс, створений після Другої світової війни для протистояння Радянському Союзу, переживає «смерть мозку».

Але за минулі після заяви Макрона чотири з половиною роки до альянсу приєдналися Швеція та Фінляндія, і таким чином зараз до нього входять 32 держави.

Це стало наслідком повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році, яке французький президент назвав «електричним шоком», який пробудив альянс.

У відповідь на дії Москви НАТО збільшило чисельність військ на східному фланзі та запровадило нові плани реагування на російські атаки.

«Істинна міра успіху НАТО – це не лише стримування ворогів чи захист територій. Це і те, як наші громадяни використовують свою безпеку та свободу, щоб відчутно покращувати своє життя», – заявив у Брюсселі держсекретар США Ентоні Блінкен.

«Не дивно, що демократичні країни продовжують йти на великі жертви, щоби приєднатися до цього альянсу, – продовжив він. – Не дивно, що країни далеко за межами трансатлантичного регіону, включаючи десятки, представлені сьогодні ввечері, прагнуть поглибити своє партнерство з НАТО».

Після холодної війни у ​​деяких виникали сумніви щодо необхідності подальшого існування НАТО, але нова увага до свого заклятого антагоніста, Москви дало альянсу чітке відчуття мети.

Цей процес розпочався ще 2014 року, коли Росія захопила український Крим. Але після повномасштабного вторгнення 2022 він вийшов на новий рівень.

Усього за півроку до введення російських військ в Україну НАТО все ще намагалося усвідомити наслідки катастрофічного виведення своїх військ з Афганістану під керівництвом США, яке дозволило Талібану прийти до влади.

З початку війни в Україні, яка сподівається якось вступити до НАТО, члени альянсу відправили Києву зброю на десятки мільярдів доларів.

При цьому альянс старанно уникає втягування у прямий конфлікт із Росією, який може перерости в ядерний.

Однак російський лідер Володимир Путін не є єдиною загрозою, що нависла над НАТО.

Кілька тижнів тому екс-президент США Дональд Трамп шокував союзників заявою, що він навіть заохочував би Росію «робити все, що їй заманеться» з будь-якою країною НАТО, яка не виконує свої фінансові зобов'язання.

Слова республіканського кандидата в президенти викликали політичну бурю, оскільки поставили під сумнів зобов'язання Вашингтона перед союзниками у разі, якщо Трамп переможе чинного президента Джо Байдена у листопаді.

Як запобіжний крок НАТО заявило про різке збільшення кількості країн, які досягли цільового показника з витрат на оборону (2% від ВВП). Очікується, що цього року їх буде 20, тоді як у 2014 році було лише три.

Дипломати в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі все ж таки зберігають спокій з приводу можливого повернення Трампа, відзначаючи, що до кінця його першого терміну альянс виявився в кращій формі.

За їхніми словами, один із способів переконати США в тому, що НАТО, як і раніше, актуальне, полягає у посиленні уваги до Китаю, який викликає у Вашингтона велике занепокоєння.

Тим часом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг скористався ювілеєм, щоб продемонструвати досягнення НАТО.

«Ми представляємо 50 відсотків світової економічної могутності та 50 відсотків світової військової могутності. Тому поки ми разом, ніхто не може нам загрожувати, ми в безпеці, – сказав він. – Ми є найуспішнішим альянсом в історії з двох причин: по-перше, завдяки нашій єдності, а по-друге, завдяки тому, що ми змогли змінитись, коли змінився світ».

Про це Інформує ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97