Коли може завершитись російсько українська війна?

Коли може завершитись російсько українська війна?

Імовірність мирних переговорів зменшилась.

Останнім часом знову актуалізувалася тема завершення російсько-української війни. На цю тему з’являються статті, висловлюються політики, військові та політичні аналітики. Журналісти питають: коли може завершитись російсько-українська війна?

Про це Інформує сайт ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97

Однак у сприйнятті теми завершення російсько-української війни і в Україні, а нерідко і на Заході, домінують крайнощі, далекі від реальності. Минулого року в нас переважали вкрай завищені очікування, що ще трохи, і Захід дасть нам танки, і ми звільнимо всі окуповані території, включаючи Крим. І тоді війна сама собою закінчиться нашою перемогою. Це були дуже наївні уявлення про завершення війни.

Нині таких ілюзій в Україні поменшало.

Але віра у диво залишається. Уявлення про те, що війна закінчиться вже поточного року завдяки прибуттю в Україну військ до НАТО, це така «переможна маніловщина», позбавлена ​​реальних підстав. Ті, хто озвучує такі теорії, нехай шанують послання Байдена до Конгресу США, в якому президент США прямо сказав, що американські солдати не воюватимуть в Україні.

Громогласні заяви президента Франції про можливу присутність військ НАТО в Україні поки що не зустріли підтримки у більшості його колег у Північноатлантичному альянсі. До того ж європейські країни НАТО і організаційно, і ресурсно, і соціально-психологічно поки що не готові до такої війни, яка триває в Україні вже понад два роки.

Але головним чинником стримування НАТО від прямої участі у війні проти Росії є ризик ядерної війни.

Цей же ризик поки що стримує і Путіна від удару по сусідніх країнах Заходу.

Інша крайність полягає у уявленнях про те, що ще трохи і Росія переможе у нинішній війні. У цьому дусі написано нещодавню статтю в Die Welt. Автор цієї статті припускає, що американська військова допомога Україні буде різко скорочена, незалежно від результату виборів, а Європі не вистачає «сил та політичної волі», щоб самостійно надати необхідну допомогу зброєю.

Україна, на його думку, навряд чи зможе утримати фронт, а Росія має достатньо ресурсів і глобальної підтримки, щоб продовжувати війну ще кілька років. Тому закінчення війни може відбутися вже цього року шляхом заморожування воєнних дій. Як саме це станеться, автор не уточнює, але, мабуть, припускає, що це станеться за умов Росії.

Стаття в Die Welt сильно перебільшує існуючі проблеми та екстраполює їх на найближчу перспективу, а ось протилежні тенденції та фактори замовчуються чи ігноруються.

Тема завершення війни через мирні переговори також сприймається через крайнощі, особливо в нашій країні.

Одна крайність – очікування на переговорне завершення війни вже зараз. Не має значення яким чином і на яких умовах. Головне, щоб швидше ця війна закінчилася.

Прихильники цієї позиції вбачають натяк на можливий світ у будь-якій західній публікації на цю тему, у будь-якій заяві на тему світу Путіна чи когось із західних лідерів (наприклад, Шольца). У разі бажане видається за дійсне.

Прямо протилежна крайність – конспірологічне та параноїдальне ставлення до самої теми завершення війни через мирні переговори. Будь-яка політична заява, дискусія чи навіть суто академічна стаття на тему мирних переговорів сприймається як «зрада» (зрада), як таємний та злочинний план щодо таємної здачі України Путіну. Ось цей погляд публічно в нас представлений дуже помітно.

Звідси й таке підозріле ставлення до Глобального саміту світу, ініційованого Україною. Жодних непередбачуваних наслідків від цього саміту не буде. Цей саміт не про завершення війни та не про переговори з Росією. До того ж, Росії на цьому саміті не буде. Цей саміт присвячений просуванню формули світу президента Зеленського та нашої позиції щодо умов завершення війни. Для Росії наші умови завершення війни (формула світу президента Зеленського) неприйнятні, як і нас неприйнятні російські умови світу.

У цьому сенсі ситуація залишається такою ж тупиковою, як рік тому. Більше того, можливість мирних переговорів на даний момент навіть зменшилася. Росія готується до ескалації війни і готова на світ лише на своїх умовах, які стали набагато жорсткішими та ультимативнішими, ніж два роки тому в Стамбулі. На Заході це добре знають і розуміють, що змусити Путіна до реальних мирних переговорів можна лише зупинивши його в Україні.

Звідси дуже проста відповідь на питання про те, коли завершиться війна: ніхто і ніде (ні в Москві, ні в Києві, ні у Вашингтоні, Берліні чи Парижі, тим більше в Die Welt) не знає, коли завершиться війна. На даний момент я не бачу жодних реальних передумов (ні військових, ні політичних) для завершення війни протягом найближчих півроку, з високою ймовірністю і до кінця року. Далі загадувати не буду.

Більшість серйозних аналітиків вважають, що російсько-українська війна навряд чи завершиться до закінчення президентських виборів у США. Але це не вирішальний чинник. Війна може затягтися ще на кілька років, а її масштаби можуть вийти за межі України. При цьому паралельно можуть ініціюватися і мирні переговори, які, однак, далеко не одразу призведуть до завершення війни.

Вирішальним чинником завершення війни будуть перебіг та результати військових дій, ресурсне забезпечення воюючих сторін. Але на умови та саму можливість завершення війни також впливатимуть розвиток соціально-політичної та економічної ситуації в Росії, Україні, США та ЄС та спільна міжнародна ситуація. Від поєднання цих факторів залежатимуть і умови завершення війни, і те, коли вона може завершитися.

Володимир Фесенко, “Фейсбук”