Езопова мова компенсувала сізіфову працю

Езопова мова компенсувала сізіфову працю

Коротка розшифровка прихованих смислів однієї з найнудніших промов Путіна.

Путін розступався. За всім і не встежиш. Схоже, виборчий час у жилу пішов – ніяк не може загальмувати. Зворотний бік – якість промов. Стало дуже мало доданої особистої вартості, скрізь те саме, написане шорсткою мовою втомлених вилизувати тексти спічрайтерів.

Виступ на колегії Генпрокуратури був уже якимсь зовсім тьмяним, і думка ледь мерехтіла в потоці бюрократизмів та новомов національної епохи пізнього неототалітаризму. І лише в одному місці езопів мова компенсувала цю сизіфову працю – там, де мова зайшла про реприватизацію. Тут Путін прокинувся й інтонаційно цілком правильно розфарбував підготовлений йому текст в такий спосіб, щоб справжній зміст сказаного дійшов аудиторії, попри те, що буквально їй було сказано щось прямо протилежне.

Озвучена теза полягала в тому, що ні про яку реприватизацію (тобто націоналізацію) не може бути й мови. Але надіслана навздогін додаткова теза зробила цю основну посил менш визначеною, ніж могло б здатися недосвідченому слухачеві. Він зводився до того, що в Росії має бути гарантований захист сумлінно набутої власності.

Недосвідчене вухо, звичайно, не помітить підміни. Але в Конституції немає поняття сумлінно набутої власності. Там є гарантії власності. Законно – і точка. Путін же ставить на місці крапки кому. Акцент переноситься на «сумлінно набуту». Натасканне прокурорське вухо негайно вловлює саме цю підміну і налаштовується в потрібній тональності.

Дальше більше. Що таке «сумлінність», кожен розуміє в міру своєї зіпсованості. Путін пропонує два критерії: була приватизована з порушенням закону та/або використовується на шкоду державі. У сукупності обидва ці критерії дозволяють будь-яку власність визнати недобросовісно придбаною, що потрібно було довести.

Путін чудово відчуває, що аудиторія його правильно розуміє. Але він настільки добре знає цю аудиторію, що вважає за потрібне одразу запровадити деякі обмеження на її власну ініціативу. Мовляв, не можна допустити «переділу власності» без дозволу влади. Нікому, крім нього самого, не дозволять зловживати повноваженнями прокуратури.

Прочитується це дуже просто. Переробляти власність у цій країні можу лише я. Чарівну паличку я даю вам у руки, щоб ви цю власність ділили так, як я скажу. Самодіяльності я не зазнаю. Тримайте себе у руках.

Ви прочитали коротке розшифрування прихованих смислів однієї з найнудніших промов Путіна останнім часом.

Володимир Пастухов, Telegram

Про це повідомляє портал ЮА Обозрєватель, з посиланням на Хартія 97