Доки Путін точно не завершить війну?

Доки Путін точно не завершить війну?

Дивна ситуація, яку можна назвати шизофренічною.

Єнс Столтенберг після засідання Ради Україна – НАТО наголосив, що існує лише 2 варіанти, як має завершитися війна в Україні.

Один варіант – те, що союзники зможуть надати Україні достатньо зброї, щоб вона звільнила свої території. Інший – цієї зброї не буде, і тоді Росія матиме можливість захопити ще якусь частину території України. Причому у другому варіанті, на думку генсека НАТО Йєнса Столтенберга, Захід опиниться в ще складнішій ситуації, ніж зараз. А ось звільнення України в результаті допомоги від союзників, мовляв, є запорукою того, що Володимир Путін усвідомлює, що не зможе виграти війну та погодиться на переговори, де Україна матиме сильну позицію. Столтенберг упевнений, що цього можна досягти.

Звичайно, можна погодитися з тим, що Захід має надавати Україні подальшу допомогу для того, щоб Україна мала змогу стримати настання російських військ, а в майбутньому могла звільнити свої території. Але постає питання, а чому генсек НАТО вирішив, що якщо Путін втратить якісь території в Україні, то погодиться на переговори щодо закінчення війни?

Така ілюзія щодо готовності Кремля до переговорів у разі територіальних втрат уже існувала у 2022 році. Але жодних переговорів після втрати Херсонщини та Харківщини у Москві не захотіли. Ілюзія про те, що Путін погодиться на переговори внаслідок українського наступу на російські позиції, проіснувала весь 2023 рік. Зараз багато хто продовжує говорити, що переговорів не було, бо не було результатів українського контрнаступу, але це не так.

Якщо 2024 року українській армії вдасться досягти територіальних успіхів, це не означає, що Росія погодиться на якісь переговори. Більше того, таких переговорів немає не лише у політичному календарі, а й у голові Володимира Путіна.

Вся війна Росії з Україною відбувається в Україні. У Росії за ці 10 років не сталося практично нічого, щоб реально позначилося на житті більшості населення. Навіть ситуація в Білгородській області, як ми бачимо, не далася взнаки на настроях росіян, які голосували за Путіна без розуміння того, що переобрання диктатора означає продовження війни або початок нових конфліктів, про які вже розмірковують у Кремлі.

Путін може експериментувати доти, доки розуміє, що Захід не зацікавлений у тому, щоб війна перейшла на територію Росії. Коли держсекретар США Ентоні Блінкен каже, що Вашингтон не підтримує українські удари по російських нафтопереробних заводах, коли на Заході не погоджуються з тим, що в Росії можуть відбуватися рейди, коли в ООН засуджують обстріл Єлабуги, підприємства, де збирали дрони для обстрілів цивільного населення України – Путін може продовжувати війну доти, доки в нього вистачить економічних, демографічних та військових ресурсів.

Адже війна, яка відбувається на території іншої країни, це не війна зовсім. Це те, як і назвав Путін – спецоперація. Це дивна ситуація, яку я вважаю за шизофренічну.

Доки Захід буде говорити, що він проти того, щоб Україна знищувала російські об'єкти інфраструктури, доти, поки Україна відхрещуватиметься від вторгнення військових на територію країни, яка веде проти неї війну, доти, доки для росіян не буде існувати війни, а лише якась спецоперація у чужій державі для боротьби з міфічними нацистами – жодних умов для переговорів про закінчення війни не буде. Це мають зрозуміти і громадяни України, і генсек НАТО, і президент США, і взагалі всі, хто говорить про розвиток подій.

Що насправді визначає завершення війни

ВСУ не можуть зупинити війну ні у разі, якщо звільнять значну частину території від ворога, ні якщо їм удасться зупинити наступ росіян. Не територія визначає закінчення війни, а політичні передумови, які б змусили російського президента подумати про майбутнє власної влади та держави. Передумови для закінчення війни – це коли страждають дві країни, а не одна, це коли для жертви агресії створюються такі умови, які стають загрозливими для країни агресора.

Потрібне реальне запрошення до НАТО, щоб Росія знала, що у разі продовження наступу на Україну їй загрожуватиме ядерний конфлікт. Просто заяви західних політиків Путіну не дуже цікаві. Поки західна політична еліта житиме в парадигмах минулого, а самі українці – в ілюзіях про те, як має завершитися війна, Путін має широку дорогу для продовження бойових дій на невизначений час.

Віталій Портніков, youtube.com

Про це Інформує ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97