День «Х»

День «Х»

Як ЗСУ готуються знищити Кримський міст.

Україна планує знищити Кримський міст у першій половині 2024 року, повідомляє The Guardian із посиланням на співрозмовників у силових структурах України.

Нагадаю, раніше голова Служби безпеки України генерал-лейтенант Василь Малюк заявив, що Україна має потенціал, щоб повністю знищити Кримський міст, проте всьому є свій час.

Варто зауважити, що цей міст є стратегічно важливим для кримського та херсонського угруповань російських військ.

Йдеться про те, що після анексії Кримського півострова російські окупаційні війська опинилися фактично на острові, оскільки наземного зв'язку з материком у них не було. Постачання зброї, боєприпасів, ротація військ відбувалися виключно морем або повітрям, що серйозно ускладнювало цей процес.

Тому невдовзі після анексії російська влада наказала побудувати через Керченську протоку міст, який би зв'язав Крим із Краснодарським краєм Російської Федерації. Міст був відкритий у 2018 році – тоді запрацювала його автомобільна частина. Рух по залізничній частині Керченського мосту почався дещо пізніше.

Після початку повномасштабної війни важливість Кримського мосту стала зрозумілою для всіх. Логістика південної частини окупаційного контингенту російських військ здійснювалася саме через транспортну артерію. Тому рано чи пізно цей об'єкт мав стати метою для української армії.

Цей час X настав у жовтні 2022-го.

На той момент Збройні сили України ще не мали далекобійних ракет, які б дозволили завдати удару по Кримському мосту дистанційно. Тому довелося діяти виходячи з тієї ситуації, яка складалася на середину першої осені повномасштабної війни.

Вранці 8 жовтня 2022 року на автомобільній частині Керченського мосту, що ближче до російської території (Таманського півострова), стався вибух у вантажівці. Внаслідок цього вибуху було зруйновано частину автомобільного полотна мосту, що на деякий час зупинило рух транспорту.

Другий вибух на Керченському мості стався у липні 2023 року. Цього разу ситуація виглядала вже інакше – це був удар далекобійної ракети. І ця атака разом із деякими іншими подіями, що мали місце в окупованому Криму, стала свідченням змін у форматі роботи Збройних сил України у цьому регіоні. І проти Кримського мосту насамперед.

Підкреслю, що атаки ЗСУ на кримську інфраструктуру стали системними. Йдеться, зокрема, про удари по системах протиповітряної оборони російських окупаційних військ – так, у серпні минулого року в Криму було знищено зенітно-ракетну систему великого та середнього радіусу дії С-400 «Тріумф». Справа в тому, що цей інцидент має пряме відношення до майбутніх ударів Кримським мостом.

Йдеться про те, що українське командування поставило за мету спочатку знищити ППО окупантів, а потім, коли захист Кримського мосту стане значно слабшим, завдати ударів уже по самій мостовій споруді. Тому я не виключаю нових атак на цю ключову транспортну артерію, яка пов'язує Кримський півострів та лівобережну Херсонщину з Росією.

Крім того, ЗСУ зараз активно атакують військову інфраструктуру росіян і насамперед – аеродроми.

Після того, як на аеродромі «Сакі» було знищено щонайменше дев'ять літаків, активність російської авіації знизилася в рази. Аналогічна ситуація з російською присутністю на аеродромі в Джанкої, де розташований 39-й вертолітний полк 27-ї авіаційної дивізії 4-го командування ВПС. Тобто Сили оборони України завдають точкових ударів по місцях розташування авіаз'єднань окупантів, які прикривають безпосередньо Керченський міст.

Наразі створюються передумови для нейтралізації систем ПРО та ППО, систем радіоелектронної боротьби, які унеможливлюють успішний характер завдання ударів безпосередньо по самому Керченському мосту.

Уточнюю, навіть удари по «Севморзаводу» у Севастополі теж стосуються Кримського мосту. Тому що знищений там великий десантний корабель «Керч», як і інші знищені та пошкоджені ВДК, росіяни планували використовувати як запасний варіант для перекидання військ, зброї та боєприпасів на півострів.

Після гіпотетичного руйнування Кримського мосту біля російського військового командування залишиться лише один шлях постачання зброї, боєприпасів та нових підрозділів до Криму – це море. Удари по ВДК якраз і є перерізанням Збройних Сил України цього запасного маршруту. Таким чином, вся логістика залишиться прив'язаною до Кримського мосту, а він уже перебуває під ударами Сил оборони України.

Таким чином, системність дій ЗСУ виявляється і в тому, що українські Сили оборони методично знищують як активний захист мосту через Керченську протоку, так і плавзасоби, які могли б замінити Кримський міст в умовах втрати сухопутного коридору з півострова до Росії, що йде через Мелітополь – Бердянськ. – Маріуполь.

Тому можна стверджувати, що після знищення систем протиповітряної оборони та ліквідації альтернативних засобів налагодження логістики може настати черга самої мостової споруди.

Звичайно, для того, щоб остаточно припинити рух Кримським мостом, необхідно завдати йому дуже серйозних пошкоджень. Наприклад, потрапити до опор. Втім, можна обійтися і ударами по дорожньому полотну, але їх потрібно щонайменше чотири.

Зазначу, що дуже важливим у цьому питанні є модернізація вітчизняних ракетних систем, зокрема йдеться про «Нептун».

Крім того, інформація про перенесення частини виробничого процесу – і ракетного, швидше за все, також – за межі України означатиме, що наша армія незабаром отримає достатньо вітчизняної зброї.

Подібні операції в класифікації НАТО називаються першим етапом каскадного характеру планування операції. На цьому етапі під вогневий контроль беруться логістичні шляхи та бази накопичення зброї та боєприпасів. Зараз саме так і діє українська армія – завдає точкових ударів по російським військовим об'єктам.

Атака на Кримський міст, точні обстріли мостів, які пов'язують Крим із Херсонщиною, – все це фактично знищує логістичні маршрути окупаційного контингенту. Крім того, ЗСУ б'ють по базах російських військ, позбавляючи їх як зброї та боєприпасів, так і шляхів їх постачання.

Втрата мосту через Керченську протоку фактично призведе до ситуації, яку росіяни мали на правому березі Дніпра на Херсонщині.

Тоді, нагадаю, ситуація за допомогою точних ударів українських ракет мостами через головну річку Дніпро склалася таким чином, що росіяни були змушені тікати з Херсона. Тому подібна ситуація може повторитись уже в масштабах цілого Кримського півострова. Принаймні якоїсь принципової різниці між цими двома історіями стає дедалі менше.

Зазначу, що Керченський міст є у пріоритеті та законною метою у ЗСУ, а реакція американської сторони чітко показала, що українські військові мають право самостійно обирати цілі для поразки, які вважають за необхідне для забезпечення територіальної цілісності та суверенітету України.

Логістичне сполучення між українським півостровом та материковою Росією необхідно повністю перекрити, щоб остаточно зупинити забезпечення армії РФ зброєю та особовим складом.

Дмитро Снєгірьов, спеціально для «Главреда»

Про це Пише видання UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97