Чіп і Дейл прийшли на допомогу

Чіп і Дейл прийшли на допомогу

Розмови про поганих партнерів можна закінчувати.

Чіп та Дейл таки прийшли на допомогу… У США нижня палата проголосувала за допомогу Україні. Ще залишилися два суто технічні кроки (Сенат та підпис Байдена), але там немає сумніву в результаті. Таким чином, у вівторок завершиться ця епопея, яка тривала останні п'ять місяців.

А що зрештою? Восени українці впали в депресію, переживаючи три основні переломні моменти. Євроінтеграція, європейська допомога та допомога США. За фактом ми отримали позитивний результат щодо кожного з трьох пунктів. І з депресією настав час закінчувати.

Так, затримка США нам дорого коштувала на фронті. Проте, з іншого боку, політичні проблеми в США, що спричинили технічну затримку допомоги (політична воля та підтримка суспільства залишаються постійними, тому це була саме технічна затримка, пов'язана з передвиборним бардаком), призвели до активізації Європи та радикального збільшення підтримки з боку ЄС. Йдеться про ключову – військову підтримку. Суми, які зараз виділяють ЄС, значно перевищують наші очікування минулого літа. До того ж з'явилася чеська ініціатива зі снарядів. І не виключено, що відбудеться ще один додатковий апгрейд української системи ППО. Також за рахунок країн ЄС, де йдуть розмови про те, що кількість батарей Patriot, яка у нас буде, зросте вдвічі.

Також слід зазначити, що Трамп де-факто виступив на підтримку України. Що значно зменшило ризики від його потенційного виграшу на виборах. Ритуальна зміна грантової допомоги на кредит, який ніхто не планує погашати, є символічним кроком та не змінює сутності.

Таким чином, за фактом ми виходимо із цього періоду з сильнішими позиціями, ніж ми розраховували. Щодо зовнішньої підтримки. І так, аж ніяк до кінця війни ми не позбудемося залежності від партнерів. Україна не здатна протистояти Росії віч-на-віч. У нас ніколи не вистачило б ресурсів.

Таким чином, усі розмови про поганих партнерів можна закінчувати. І сконцентруватись на тому, що залежить виключно від України. Мобілізація…

Що з економіки? Після голосування у США ми фактично забезпечили фінансування дефіциту бюджету на 2024 рік. Що дуже важливе для підтримки макрофінансової стабільності. Поки що можна буде уникнути як запуску друкарського верстата, так і радикального підвищення податків.

Таким чином, постійними залишаються і прогнози щодо помірного зростання ВВП на тлі мінімальної, як для України, під час війни інфляції. І курсової стабільності, де Нацбанк просто переказує гривню в діапазоні 40–41 грн за $1. І ситуація в економіці України продовжує виглядати безпрецедентним економічним дивом, як для ситуації, в якій ми опинилися. Навіть незважаючи на очікування певних проблем із електрикою.

А надходження американської допомоги має зупинити потік заголовків про поразку у війні 2024 року. Де завжди фраза будувалася «якщо не надійде допомога від США, то Україна ризикує програти війну», але чомусь привертала увагу лише друга частина. І всі ці заголовки так чи інакше були частиною тиску американських законодавців. Тиск, який спрацював.

І останнє. Може тепер у Viber-чатиках нарешті припинять розганяти паніку про новий наступ на Київ. Хоча це вже може бути із серії «занадто багато просите».

Сергій Фурса, Facebook

Про це повідомляє портал UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97