Американські санкції заважають Росії ремонтувати розбомблені Україною НПЗ

Американські санкції заважають Росії ремонтувати розбомблені Україною НПЗ

14% потужностей для нафтопереробки виведено з ладу.

Українська стратегія ударів по російським НПЗ дає свої плоди. ЗСУ не лише змогли вивести з ладу 14% потужностей для нафтопереробки, а й створили більш тривалі проблеми. На всіх 40 найбільших заводах встановлено західне обладнання: полагодити його або замінити в умовах санкцій непросто, а то й зовсім неможливо.

Удари українських дронів, від яких цього року постраждало понад десяток НПЗ, створили проблеми для нафтопереробного сектора Росії, розповіли Reuters щонайменше 10 його представників. За їхніми словами, на кожному НПЗ є західне обладнання, яке продавали та встановлювали американська UOP («дочка» Honeywell International) та швейцарська ABB; їх спеціалісти також займалися його обслуговуванням. Обидві компанії припинили працювати в Росії після того, як Володимир Путін розв'язав війну проти України у лютому 2022 року.

Як приклад проблем, що виникли, п'ять джерел Reuters розповіли про поломку обладнання на Нижегородському НПЗ (НОРСІ) «Лукойлу» в січні цього року. Усього в грудні-січні аварії у НОРСІ, четвертого за потужністю НПЗ Росії, сталися на трьох установках, через що за першу декаду січня завод виробив лише 60 000 тонн автомобільного бензину, або близько 44% від продуктивності наявних бензинових процесів. Якщо відновити роботу двох апаратів частково вдалося до другої половини січня, то перша установка каталітичного крекінгу (КК-1) не працює досі і невідомо, коли її вдасться відремонтувати, за словами джерел Reuters. Зробити це можуть лише фахівці UOP; інженери «Лукойлу» намагалися знайти запчастини на заміну зламаним, але в них нічого не вийшло, сказала близька до російської компанії людина. КК-1 дозволяє випускати на НОРСІ близько 25% всього автобензину, або близько 1,2 млн. тонн на рік.

Проблема лише посилилася, коли НОРСІ атакували в лютому українські дрони, яким вдалося пошкодити інше обладнання, кажуть джерела Reuters. Honeywell заявила, що з лютого 2022 р. не надавала ні продукції, ні послуг як НОРСІ, так і НПЗ компанії «Слов'янськ ЕКО», який спалахнув внаслідок удару дрону 18 березня. Крім того, Honeywell щосили «намагається не допустити можливого потрапляння своєї продукції до Росії через треті сторони».

Внаслідок атак безпілотників у I кварталі з ладу було виведено близько 14% нафтопереробних потужностей, за підрахунками Reuters.

Спочатку Україна атакувала нафтосховища — так, влітку минулого року дрони вдарили об'єктами у Білгороді та Воронежі. Але тепер вона почала свідомо бити по НПЗ, тому що встановлене на них західне обладнання Росії зараз буде складно замінити, каже Ной Сілвіа, аналітик Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

«Ми справді бачимо, що Україна змінила тактику і тепер намагається позбавити російську військову машину доходів, — зазначає Хеліма Крофт, директор зі стратегії на світових сировинних ринках RBC Capital Markets (цитата CNN). — Тим часом експорт енергоресурсів, сирої нафти, газу, продуктів переробки — ось що забезпечує доходи Росії, дозволяючи їй продовжувати вести війну».

За словами двох джерел Reuters, «Лукойл» звертався до двох китайських компаній із проханням відремонтувати КК-1 на НОРСІ. «Китай має потрібну технологію, — сказав один з них. — Але дуже часто це означатиме дорогу заміну всієї установки замість нормального, дешевого, регулярного ремонту».

Вартість дронів у десятки, якщо не сотні разів нижча за вартість ліквідації збитків, що важливо у війні на виснаження, писав у березні експерт з російської енергетики Сергій Вакуленко, запрошений науковий співробітник Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії:

Якщо потужність потоку дронів збережеться, російська ППО не збільшить свою ефективність і не буде знайдено якихось інших способів оборони, Україна буде здатна знижувати обсяги виробітку на російських НПЗ швидше, ніж російські нафтові компанії будуть здатні їх відновлювати.

Про це Інформує своїх читачів ресурс UA-Obozrevatel, з посиланням на Хартія 97