Москва почала системно знищувати Харків авіабомбами та ракетами

Москва почала системно знищувати Харків авіабомбами та ракетами

10 років тому Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо територіальної цілісності України. Це була перша резолюція ГА ООН, ухвалена під час російської агресії проти України, підтримана з боку 100 країн. Резолюція підтвердила визнання політичної незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, засудила псевдо-референдум у Криму та закликала Росію відмовитися від будь-яких спроб змінити кордони України за допомогою загрози силою чи інших незаконних методів.

З того часу більшість країн світу, представлених у ГА ООН, регулярно висловлюють підтримку Україні у її справедливій боротьбі проти російської агресії. РФ систематично порушує міжнародне право та ігнорує консолідований заклик світової спільноти повернутися у правове поле. Окрім моральної підтримки Україна отримує значну матеріальну допомогу від багатьох країн. Світ допомагає Україні не лише через симпатію чи щедрість, а й для відновлення порушеного Москвою глобального порядку та справедливого міжнародного ладу.

Тим часом Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні опублікувала черговий 38-й звіт щодо ситуації з прав людини в Україні за період з 1 грудня 2023 по 29 лютого 2024 року. Місія ООН зафіксувала випадки страт росіянами щонайменше 32 українські військовополонені за останню зиму. Це набагато більше, ніж за будь-який із попередніх періодів.

За результатами опитувань, звільнених із російського полону, Місія ООН з’ясувала, що українці зазнають різних грубих форм насильства, зокрема сексуального. Поширені випадки побиття, тортури струмом, погроз розстрілом, доведення до виснаження голодом, неналежні умови утримання, відмова у наданні медичної допомоги. Росія свідомо та системно нехтує нормами міжнародного гуманітарного права щодо поводження з військовополоненими.

27 березня росіяни атакували Харків керованими авіабомбами. Загинула людина, 19 людей постраждали, серед яких тримісячна дитина. Це перше з 2022 року застосування проти Харкова авіаційних бомб, що відрізняються великою потужністю та водночас низькою точністю. Атаку було спрямовано багатоповерхову житлову забудову.

Пошкодження отримали щонайменше 14 житлових будинків та загальноосвітня школа. Російський агресор цілеспрямовано знищує друге за розміром місто України – “квартал за кварталом”, – як заявляє головний російський пропагандист Соловйов. Попередні атаки Харкова мали на меті вивести з ладу енергетичну інфраструктуру міста, щоб зробити життя його мешканців нестерпним. На тлі цих атак російська пропаганда залякує планами наступу на Харків нового 300-тисячного угруповання. Терор окупантів не залякає Харків.

Місто вистояло під невпинними атаками, що тривають два роки. При цьому повітряна атака на українську енергетичну інфраструктуру 22 березня стала найбільшою за весь час війни. Постраждали до 50% енергетичних об’єктів ДПЕК. Найгірша ситуація знову-таки у Харкові. Росіяни зруйнували найбільшу ТЕЦ у Харківській області. Без світла лишилися сотні тисяч споживачів. Жертвами атак проти української енергетики стали насамперед цивільні особи. Таким чином, Росія свідомо реалізує терористичну тактику, нехтуючи міжнародним гуманітарним правом. Енергетики докладають величезних зусиль для відновлення електропостачання в будинках українців. Вже є успіхи і найближчим часом дефіцит вдасться ліквідувати.

Завдяки Силам оборони вдалося запобігти російським планам влаштувати енергетичний колапс цієї зими, коли громадянське населення особливо вразливе до відсутності енергопостачання. Однак навіть із початком весни Росія посилила повітряний терор проти України. Лише за один тиждень росіяни атакували Україну 190 ракетами різних типів, 140 безпілотниками “Шахед” та 700 керованими авіабомбами. Держава-агресор активно застосовує балістичну та гіперзвукову зброю, яка може досягати цілей дуже швидко, залишаючи людям мало часу для пошуку укриття та порятунку.

Ці варварські атаки націлені, перш за все, на об’єкти енергетичної та критичної інфраструктури та житлову забудову густонаселених міст, що призводить до значних жертв та руйнувань, а також до техногенних аварій у цілих регіонах. Сучасні західні системи ППО та ПРО здатні збивати практично всі типи російських ракет, якими Москва атакує Україну. Завдяки їм врятовано десятки, а то й сотні тисяч життів. Але для захисту України недостатньо наявних систем ППО та ПРО, зокрема, американської “Patriot” чи європейської SAMP-T. Актуальні потреби України в цих системах значно вищі за існуючі. Крім того, потрібно до них більше боєприпасів.

Системи МІМ-104 “Patriot” – не дефіцитна зброя на міжнародному ринку озброєнь та питання її надання Україні залежить виключно від політичної волі партнерів Києва. Україна поки що єдина країна у світі, яка щодня перебуває під ракетними ударами. “Patriot” потрібні тут і зараз для захисту людських життів. Нещодавно сили ПРО України за допомогою цієї системи знищили дві із двох запущених гіперзвукових балістичних ракет “Циркон”, якими росіяни атакували Київ із території Криму.

З початку війни сили ППО України збили понад 2000 російських крилатих та балістичних ракет, врятували десятки чи навіть сотні тисяч людських життів. За два роки повномасштабної війни потужність систем ППО України та майстерність операторів суттєво зросла. Українські годинні неба зараз себе зарекомендували найкращими у світі. Проте Кремль збільшує кількість та потужність ракетних атак на Україну. Росія стала частіше застосовувати проти українців свої новітні гіперзвукові ракети, зокрема, “Кинжал”, “Онікс” та “Циркон.” Сучасних систем ППО та ПРО в Україні далеко не достатньо для надійного прикриття об’єктів критичної інфраструктури. Тому Київ просить союзників терміново надати Україні додаткові системи ППО та ПРО. Критично важливим є також питання достатнього та своєчасного забезпечення ППО боєприпасами, адже РФ намагається виснажити цей ресурс безперервними атаками.

Джерело: Олександр Левченко, «Обозреватель».