Незважаючи на зусилля Банку Росії, інфляція стає все вище, що викликає все більше невдоволення серед населення. Разом з тим, основним інструментом ЦБ залишається підвищення ключової ставки, що призводить до уповільнення темпів зростання економіки, ускладнює фінансування державних видатків та викликає невдоволення серед «партії війни». Експерти прогнозують, що для фінансування війни російському уряду доведеться відмовитися від стримування інфляції, і це ще сильніше вдарить по добробуту росіян, повідомляє видання Jamestown Foundation.
Інфляція в Росії продовжує зростати, що не можуть заперечити навіть прокремлівські джерела. У той же час незалежні економісти відзначають, що завдання підтримки переконливих темпів економічного зростання і макроекономічної стабільності стали несумісними. Для того, щоб продовжувати війну, владі доведеться пожертвувати економічною стабільністю росіян.
Ще навесні дані незалежних соціологічних опитувань свідчили, що 54% опитаних вважають зростання цін більш гострою проблемою, ніж війна та теракти. Сьогодні це визнають і прокремлівські телеграм-канали. Офіційно інфляція становить 8,5%, хоча навіть прокремлівські ЗМІ визнають, що реальні показники інфляції значно вищі, і, судячи з ослаблення рубля, вони будуть тільки зростати. Зараз реальна інфляція оцінюється на позначці 15,3%.
Основним інструментом, який використовує Банк Росії для зниження темпів зростання цін, є підвищення ключової ставки, яка на даний момент становить 21%. При цьому ЦБ натякнув на її подальше підвищення. Експерти-економісти, у свою чергу, стверджують, що навіть з урахуванням вжитих заходів навіть до 2026 року не вдасться досягти бажаних 4% інфляції на рік.
Водночас незалежні спостерігачі зазначають, що надвисока ключова ставка вже призвела до уповільнення економіки. Операційні дані зі статистики ЦБ свідчать, що економічна активність у жовтні була нижчою, ніж у середньому в третьому кварталі. Експерти Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування попереджають, що “найближчим часом Росії загрожує економічна рецесія та обвал інвестицій”.
На цьому фоні загострюється протистояння між «партією війни», яка виступає за збереження економічного зростання за будь-яку ціну, і «партією жорсткої кредитної політики». Експерти прогнозують, що перемога “партії війни” – це вирішений наперед, і в результаті главі Центробанку Ельвірі Набіулліній доведеться змиритися з тим, що уряд відмовиться від мети приборкати інфляцію.
Дійсно, критика глави ЦБ зростає не тільки в радикально налаштованих патріотичних колах, а й у відносно «поміркованих» джерелах, в тому числі наближених до Адміністрації президента. Так, Telegram-канал “Незимар” звинувачує Набіулліну у неадекватності її методів стримування інфляції шляхом підвищення ключової ставки. Автори каналу також дорікають ЦБ у тому, що він поставив російську промисловість «на межу виживання», а люди через високі ставки за депозитами вважають за краще зберігати свої кошти на депозитах у банках замість того, щоб повертати їх у реальний сектор економіки.
Водночас надходять повідомлення про те, що державні витрати в Росії стає все важче утримувати, вільні потужності виснажуються, а економіка демонструє класичні ознаки перегріву. Директор Череповецького ливарно-механічного заводу Володимир Боглаєв назвав ситуацію «критичною», заявивши, що «поставки під Рособоронзаказ не оплачуються протягом року».
Це не означає, що Росія більше не зможе фінансувати війну. І російські незалежні економісти, і західні експерти сходяться на думці, що Москва може фінансувати війну ще кілька років, незважаючи на перегрів економіки. Однак витрати на таке фінансування стають дедалі вищими. Це не лише неконтрольоване зростання інфляції, а й вилучення коштів з інших секторів економіки.
Ще у вересні економіст Ігор Ліпсіц спрогнозував, що “у Росії будуть гроші на війну, але не на все інше”. Адже, згідно з соціологічними опитуваннями, самі росіяни вважають, що сфери охорони здоров’я, житлово-комунального господарства, соціальної допомоги та дорожнього господарства серйозно недофінансовані.
Що стосується соціальної сфери, то незалежні журналісти повідомляють, що ветерани війни отримують до 83% соціального бюджету регіонів. Наприклад, в Ставропольському краї влада виділила контрактникам в 12 разів більше грошей, ніж сиротам, і в 6 разів більше, ніж безробітним жителям регіону. У Карачаєво-Черкесії ветерани війни та родини загиблих отримали три чверті (75%) усіх соціальних виплат, перерахованих населенню у 2024 році. У Калузькій області кожен другий рубль на соціальні виплати населенню (52%) йде ветеранам війни і родичам населенняібших.
Щоб впоратися з дисбалансом в економіці, російські чиновники закликають скасувати обмеження на понаднормову роботу. З такою ініціативою виступив глава Мінекономрозвитку РФ Максим Решетніков, який також заявив про широке використання праці підлітків і людей похилого віку. Однак очевидно, що дитяча праця не може вирішити проблему зростаючого економічного дисбалансу.
Не варто забувати, що для модернізації зброї Кремлю знадобляться додаткові кошти та виробничі потужності, оскільки старі все частіше виходять з ладу. Ще навесні з’являлися повідомлення про те, що Індія відмовилася від експорту російської зброї не лише через санкції, а й через те, що російський військово-промисловий комплекс не зміг модернізувати свою лінійку озброєнь.
Сьогодні навіть лояльні до Кремля канали повідомляють, що «російські системи ППО є повним мотлохом у порівнянні з іранськими», що розлютило представників КВІР (Корпус вартових ісламської революції – Ред.), які використовували ці системи на своїй території. З огляду на українські удари по російській території, оновлення систем протиповітряної оборони є для Москви терміновим завданням, яке також буде непросто вирішити в умовах уповільнення економіки.
Як би там не було, очевидно, що всі ці проблеми Кремль вирішить за рахунок добробуту населення.
Ксенія Кирилова, Крим.Реалії
Про це Інформує портал ЮА Обозрєватель.