Військово-промисловий комплекс країни-агресора РФ навряд чи зможе виробляти стільки зброї, техніки та боєприпасів, щоб заповнити втрати російської армії у війні, яку Кремль розв’язав проти України.
Про це повідомляє видання Зовнішня політика з посиланням на дані OSINT-аналітиків.
Журналісти дійшли висновку, що російська військова економіка рухається в глухий кут. Ознаки того, що офіційні російські дані маскують серйозну економічну напругу, спричинену як війною, так і західними санкціями, стають дедалі очевиднішими.
Скільки б працівників не переводили в оборонну промисловість, Кремль не може розширити виробництво досить швидко, щоб замінити зброю з тією швидкістю, з якою вона втрачається на полі бою. Сьогодні близько половини всіх артилерійських снарядів, які використовує Росія в Україні, – із запасів Північної Кореї. У якийсь момент у другій половині 2025 року РФ зіткнеться з гострою нестачею кількох категорій озброєнь, прогнозує Foreign Policy.
Вважається, що головною проблемною зоною російської армії є неможливість заміни великокаліберних гармат. За даними OSINT-дослідників, Росія втрачає на полі бою в середньому понад 100 танків та близько 220 артилерійських знарядь на місяць. Для виробництва танкових і артилерійських стволів потрібні обертові кузні – величезні інженерні споруди вагою 20-30 тонн кожна, які здатні виробляти не більше 10 стволів на місяць. І на даний момент у росіян у розпорядженні лише дві такі кузні.
Іншими словами, Росія втрачає близько 320 стволів танкових та артилерійських гармат на місяць, а виробляє лише 20. Більш того, машинобудівна промисловість Російської Федерації не має достатніх навичок для створення обертових кузень – фактично на світовому ринку домінує австрійська компанія GFM. Росіянам навряд чи вдасться придбати більше кузень і наростити виробництво, а ні Північна Корея, ні Іран не мають значних запасів придатних змінних стволів.
Росіяни зможуть запобігти барельній кризі лише в тому випадку, якщо змусять Китай вирішити надати їм барелі з власних запасів, вважає видання
Щоб поповнити запаси, Росія виводить танкові та артилерійські стволи з величезних запасів, які дісталися їй у спадок від СРСР. Але ці запаси виснажені з початку повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну.
Росія активно витрачає інші види озброєнь, причому темпами, що значно перевищують її можливості з її виробництва. Дослідники OSINT підрахували, що з початку вторгнення було втрачено щонайменше 4 955 бойових машин піхоти — в середньому 155 машин на місяць. Російські оборонні підрядники можуть виробляти близько 200 машин на рік — або близько 17 на місяць — щоб компенсувати ці втрати. Так само навіть розширене виробництво Росією в 3 мільйони артилерійських снарядів на рік меркне в порівнянні з різними оцінками поточного споживання на фронті. Хоча ці оцінки нижчі за 12 млн снарядів, які використовувала російська армія у 2022 році, вони все одно набагато перевищують обсяги, які може виробляти російська промисловість.
Foreign Policy стверджує, що неможливо точно передбачити, коли Росія дійде до кінця шляху з кожним видом зброї. Але Кремль, безумовно, мало що може зробити, щоб запобігти цьому дню. Тому що російська економіка? По суті, перебуваючи в стані повної зайнятості, російські оборонні компанії зараз намагаються залучити нових працівників. Ба більше, вони для такого ж людського ресурсу, як і російська армія, якій потрібно щомісяця набирати 30 тисяч нових військових, щоб компенсувати втрати.
З цією метою офіцери пропонують щедрі бонуси за підписання та значно підвищені зарплати. Виробникам оборонної продукції, своєю чергою, довелося підвищити зарплати вп’ятеро, що сприяло зростанню інфляції, яка у жовтні 2024 року сягнула 8,68%, резюмували журналісти.
Про це Пише видання ЮА Обозрєватель.