Close Menu
  • ВСІ НОВИНИ
  • АРМІЯ
  • ВІДЕО
  • ПОЛІТИКА
  • УКРАЇНА
  • СВІТ
  • ДУМКИ
  • СПОРТ
  • ЩЕ…
    • ЕКОНОМІКА
    • ТЕХНОЛОГІЇ
    • СТИЛЬ
    • КУЛЬТУРА

ОСТАННІ НОВИНИ

Микола Княжицький: ТЦК, мир і вибори: три наративи, які підривають нашу оборону — Блоги

Сили оборони знищили унікальну РЛС «Зоопарк-1М» за $25 млн

Україна ставить нові виклики для теорії війни

Вирощування Аквілегії з Насіння: Повний Посібник

Можна кликати Путіна: Угорщина виходить з Міжнародного кримінального трибуналу

ЩО НОВОГО?

ДУМКИ

Микола Княжицький: ТЦК, мир і вибори: три наративи, які підривають нашу оборону — Блоги

Петренко Юлія05.06.2025

Є небезпечні наративи, які під час війни грають на руку Росії. Адже якщо хочеш виграти…

Сили оборони знищили унікальну РЛС «Зоопарк-1М» за $25 млн

Україна ставить нові виклики для теорії війни

Вирощування Аквілегії з Насіння: Повний Посібник

Facebook X (Twitter) Instagram
UA-Obozrevatel
  • СТРІЧКА НОВИН
  • ВІДЕО-НОВИНИ
  • ВІЙСЬКОВИЙ ФОКУС
Facebook Instagram YouTube
Неділя, 6 Липня
БІЛЬШЕ:
  • ВСІ НОВИНИ
  • АРМІЯ
  • ВІДЕО
  • ПОЛІТИКА
  • УКРАЇНА
  • СВІТ
  • ДУМКИ
  • СПОРТ
  • ЩЕ…
    • ЕКОНОМІКА
    • ТЕХНОЛОГІЇ
    • СТИЛЬ
    • КУЛЬТУРА
UA-Obozrevatel
  • СТРІЧКА НОВИН
  • ВІДЕО-НОВИНИ
  • ВІЙСЬКОВИЙ ФОКУС
» Головна
НОВИНИ ПОЛІТИКИ

Одержимість Путіна

Коли і як це почалося?
Петренко ЮліяПетренко Юлія30.11.202406 Mins Read0 Views
Одержимість Путіна

Цього місяця виповнюється двадцять років Помаранчевій революції в Україні. Коли 22 листопада 2004 року в центрі Києва вперше спалахнули протести через сфальсифіковані президентські вибори, мало хто зі спостерігачів міг уявити, що вони стануть свідками першого акту геополітичної драми, яка зрештою призведе до найбільшого європейського конфлікту з часів Другої світової війни.

Тим не менш, немає жодних сумнівів у тому, що бажання президента Росії Володимира Путіна розчавити Україну вперше почало формуватися два десятиліття тому, коли він спостерігав, як український народ кидає виклик своїм авторитарним правителям і вимагає демократичного майбутнього.

Протягом останніх двадцяти років намітилася тенденція розглядати Помаранчеву революцію насамперед як політичну невдачу. Така оцінка досить проста для розуміння. Зрештою, хоча революція скасувала сфальсифіковані президентські вибори і привела до влади кандидата-реформатора Віктора Ющенка, вона не принесла тих політичних перетворень, на які сподівалися мільйони українців, які брали участь у протестному русі. Натомість Ющенко провів більшу частину свого президентського терміну, сварячись із колегами та йдучи на компроміс із опонентами, зрештою програвши вибори 2010 року лиходієві Помаранчевої революції Віктору Януковичу.

Хоча революція явно не змогла досягти своїх високих політичних цілей, було б недалекоглядно зосереджуватися виключно на внутрішній українській політиці. Щоб оцінити справжнє історичне значення Помаранчевої революції, її потрібно розглядати в ширшому контексті.

До революції пострадянська Росія мала значний вплив на Україну, а Володимир Путін лідирував у опитуваннях як найпопулярніший політик серед українців. При цьому дві країни вже були абсолютно різними. Централізована вертикаль влади в Росії створила умови для жорсткого авторитаризму. В Україні, навпаки, потреба збалансувати конкуруючі центри впливу та владу породила м’якший авторитаризм.

Жорстке просування Путіним Віктора Януковича напередодні президентських виборів 2004 року та його подальший тиск на протестувальників під час Помаранчевої революції підкреслили зростаючі розбіжності між двома країнами. Це прискорило вихід України з Росії, який триває й досі.

Вас може зацікавити:  ЗСУ прокоментували удар по російському кораблю в бухті Севастополя

Путін відіграв дуже помітну особисту роль у Помаранчевій революції. Російське телебачення, яке на той час широко дивилося в Україні, невтомно просувало кандидатуру Віктора Януковича напередодні президентських виборів в Україні. Напередодні голосування Путін прийняв доленосне рішення втрутитися безпосередньо. Наприкінці жовтня 2004 року він вирушив до Києва, де його зустріли імпровізованим військовим парадом, а потім виступив на національному телебаченні, щоб прочитати довгу лекцію перед українською громадськістю про важливість підтримки обраного ним кандидата в президенти.

Незабаром з’ясувалося, що Путін катастрофічно прорахувався. Його відкрита і безапеляційна спроба втрутитися у внутрішні справи України була сприйнята багатьма як серйозна образа і свідчення його зневаги до української державності. Це сколихнуло громадську думку та допомогло мобілізувати мільйони раніше аполітичних українців.

Через кілька тижнів, після сфальсифікованого другого туру голосування, українці відповіли на спробу вкрасти свої вибори, зібравшись у великій кількості в центрі Києва. Не буде перебільшенням сказати, що вчинок Путіна з найвищою імперською зарозумілістю став однією з ключових причин Помаранчевої революції.

Схожа картина повторюється протягом останніх двадцяти років: спроби Путіна нав’язати свою волю Україні незмінно призводять до протилежного результату і ще більше віддаляють обидві країни одна від одної. У 2013 році він змусив свого українського союзника Януковича відмовитися від євроінтеграції та повернути країну в орбіту Кремля, спровокувавши другу революцію та падіння режиму Януковича.

Тоді Путін обрав військове рішення. Він розпочав вторгнення в Україну в лютому 2014 року із захоплення Криму, а за кілька тижнів направив війська на східний регіон України – Донбас. Коли стало очевидним, що це обмежене військове втручання лише зміцнило рішучість України повністю вийти зі сфери російського впливу, Путін почав планувати те, що стане повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року.

Після Помаранчевої революції бажання Путіна відвоювати Україну стало визначальним для всього його правління. Переслідуючи цю мету, він проявив готовність нести величезні витрати. Окрім життів незліченної кількості російських солдатів, убитих або покалічених під час бойових дій в Україні, Путін також пожертвував наЕкономічне процвітання Росії, її міжнародний престиж і зв’язки з розвиненими країнами.

Вас може зацікавити:  The Times: Макрон хоче бути Черчіллем

Історичний зсув у світогляді Путіна став очевидним невдовзі після Помаранчевої революції. Лише через кілька місяців після повстання українського народу він наказав розпочати роботу над тим, що згодом стане флагманською англомовною медіаплатформою Кремля – RT. Це стало першим кроком у процесі, який утвердив режим Путіна як беззаперечного світового лідера у поширенні антизахідної дезінформації.

Навесні 2005 року Кремль також підтримав загальнонаціональну кампанію із закликом до росіян носити помаранчево-чорні георгіївські стрічки на честь перемоги СРСР над нацистською Німеччиною. Оскільки образи бунтівних українців з помаранчевими стрічками ще свіжі в пам’яті, лоялістський символізм цього жесту у відповідь було важко не помітити. З тих пір георгіївські стрічки стали центром фанатичного культу перемоги, оскільки режим Путіна прагне виправдати свій авторитаризм все більш екстравагантними формами вшанування Другої світової війни. Те, що почалося як реакція на помаранчеві стрічки української революції, стало головним символом усієї путінської епохи.

Чому Путін так одержимий Україною і що такого було в Помаранчевій революції в цій країні, яка так безповоротно вплинула на нього? Відповіді на ці запитання лежать в імперіалістичному розумінні Путіним російської ідентичності та його становильному політичному досвіді як офіцера КДБ у Східній Європі під час розпаду радянської імперії.

Путін був у Східній Німеччині у 1989 році, коли впала Берлінська стіна. Він безпорадно спостерігав, як уся радянська присутність у регіоні розсипалася на тлі сплеску продемократичних протестів. У своїй розповіді про цей травматичний час Путін стверджує, що його приголомшене начальство сказало йому: «Москва мовчить». Цей досвід не дає спокою Путіну і переконує його в тому, що Москва ніколи більше не повинна «мовчати», особливо коли стикається з масовими протестними рухами або спробами вирватися з-під контролю Кремля.

Вас може зацікавити:  Росія вдарила по Україні дронами невідомого типу.

Путін особливо чутливий до національного пробудження сучасної України та прийняття нею європейської демократії, оскільки він розглядає країну як частину імперських земель Росії. Якщо демократична політична культура зможе вкоренитися в такому центральному місці для російської національної ідентичності, як Україна, вона може виявитися заразною і послужити каталізатором аналогічних вимог у самій Росії.

Показово, що вперше Путін почав заявляти про свою незгоду з незалежністю України невдовзі після Помаранчевої революції. У квітні 2005 року, посилаючись на останні події в Україні, він назвав розпад СРСР «найбільшою політичною катастрофою ХХ століття». Це видно з деяких менш цитованих уривків його промови, в яких також йшлося про «епідемію розпаду» і висловлювалася скорбота з приводу долі «десятків мільйонів співвітчизників», які опинилися за межами Росії в 1991 році. На той час в Україні проживала найбільша кількість етнічних росіян у колишньому Радянському Союзі.

За останні двадцять років мало що змінилося. Сьогоднішнє російське вторгнення є прямим результатом твердого переконання Путіна в тому, що втрата України становитиме екзистенційну загрозу для самої Росії. Тому ілюзорно припускати, що будь-яке обмежене територіальне врегулювання може покласти край нинішній війні і привести до сталого миру. Будь-яка спроба піти на поступки призведе лише до тимчасової паузи у бойових діях, після чого Путін відновить свою кампанію зі знищення української державності.

Зусилля Володимира Путіна відновити російський контроль над Україною почалися під час Помаранчевої революції 2004 року і зараз переросли в політичне втручання в найкривавішу європейську війну за останні покоління. Знищення Української держави він вважає своєю історичною місією і вважає, що від її успіху залежить доля Росії. У таких умовах говорити про компроміс з Кремлем марно. Мир стане можливим лише за умови переконання Путіна у незворотності української незалежності.

Пітер Дікінсон, Атлантична рада

Про це Пише сайт UA-Obozrevatel.

Share. Facebook Twitter Telegram Pinterest Tumblr Copy Link

Відео дня

https://uaobozrevatel.org/wp-content/uploads/2025/01/відео.mp4

Повʼязані теми:

НОВИНИ ПОЛІТИКИ 3 Mins Read

Гарантії безпеки України від США: нові перспективи

НОВИНИ УКРАЇНИ 2 Mins Read

Зеленський пояснив умови свого візиту до Вашингтона

НОВИНИ СВІТУ 2 Mins Read

Зеленський коментує відносини з США та звертається до українців

НОВИНИ СВІТУ 2 Mins Read

Європа відреагувала на Трампа на саміті в Лондоні

НОВИНИ СВІТУ 1 Min Read

Стармер виокремив три ключові пункти для стабільного миру в Україні

НОВИНИ СВІТУ 2 Mins Read

Рубіо висловив основне питання переговорів щодо завершення війни в Україні

Матеріали по темі

Гарантії безпеки України від США: нові перспективи

03.03.20251 Views

Зеленський пояснив умови свого візиту до Вашингтона

03.03.20256 Views

Зеленський коментує відносини з США та звертається до українців

03.03.20251 Views

Європа відреагувала на Трампа на саміті в Лондоні

03.03.20250 Views

Стармер виокремив три ключові пункти для стабільного миру в Україні

03.03.20251 Views

Рубіо висловив основне питання переговорів щодо завершення війни в Україні

25.02.20252 Views

В Ізраїлі розблокували гроші Абрамовича після візиту Трампа

16.02.20251 Views
МИ В СОЦМЕРЕЖАХ
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

ЩО НОВОГО?

ДУМКИ

Микола Княжицький: ТЦК, мир і вибори: три наративи, які підривають нашу оборону — Блоги

Петренко Юлія05.06.2025

Є небезпечні наративи, які під час війни грають на руку Росії. Адже якщо хочеш виграти…

Сили оборони знищили унікальну РЛС «Зоопарк-1М» за $25 млн

Україна ставить нові виклики для теорії війни

Вирощування Аквілегії з Насіння: Повний Посібник

Facebook YouTube Telegram

НОВИНИ

  • НОВИНИ ВІДЕО
  • НОВИНИ ЕКОНОМІКИ
  • ДУМКИ
  • НОВИНИ КУЛЬТУРИ
  • НОВИНИ ПОЛІТИКИ
  • НОВИНИ СВІТУ
  • НОВИНИ СПОРТУ

ВИБІР РЕДАКЦІЇ

  • ТЕХНОЛОГІЇ ТА НАУКА
  • НОВИНИ ШОУ БІЗНЕСУ
  • СТИЛЬ ЖИТТЯ
  • ОСТАННІ ВОЄННІ НОВИНИ
  • НОВИНИ СПОРТУ
  • СВІТ БОКСУ
  • ФУТБОЛЬНИЙ СВІТ

ЦЕ ЦІКАВО

  • Subscriptions
  • Customer Support
  • Bulk Packages
  • Newsletters
  • Sponsored News
  • Work With Us

Підпишіться на оновлення

Отримуйте останні творчі новини від ODZOR UA про мистецтво, дизайн і бізнес.

© 2025 Всі права захищені. OBZORUA.
  • Політика конфіденційності
  • Про нас
  • Наші автори
  • Контакти

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

Цей сайт використовує cookie для зберігання даних. Продовжуючи використовувати сайт, Ви даєте свою згоду працювати з цими файлами.