Завтра відбудуться президентські вибори в США. Це будуть 60-ті президентські вибори в історії країни, на яких буде обрано 47-го президента. Після того, як чинний президент Джо Байден, який спочатку планував балотуватися на другий термін, знявся з перегонів, кандидатами від двох провідних партій стали віцепрезидентка Камала Гарріс від Демократичної партії та 45-й президент США Дональд Трамп від Республіканської партії.
З чим кандидати підходять до виборів? Про це на сайті Charter97.org поговорили з українським дипломатом та політологом, директором Центру оборонних стратегій Олександром Харою:
“Найголовніше, що вони підходять дуже близько до одного. Особливих сюрпризів в останній день чекати не варто. Однозначно очевидно, що існує достатня кількість держав, які давно визначилися.
Найголовніша інтрига полягає в тому, як голосуватимуть сім ключових держав – «штати, що гойдаються», які змінюють свою думку. І між кандидатами є різниця не більше 2%, в рамках статистичної похибки. Наприклад, в Аризоні Трамп лідирує на 2,1%, але це не гарантує, що він там переможе. А в штаті Пенсільванія, який є надзвичайно важливим для цих виборів, різниця становить 0,1%.
Зазначимо, що Камала Гарріс намагається достукатися до молоді та виборців-чоловіків. Тому що жінки, з огляду на досить агресивні заяви Трампа і його оточення щодо права на аборт і так далі, більше схиляються до Камали Гарріс. Молодь більше прихильниця Камали Гарріс, але вона більше, скажімо так, фригідна, якщо це можна так назвати, і не дуже хоче брати участь у виборах. Вона намагається достукатися до цієї групи, яка може змінити ситуацію.
Трамп, відповідно, намагається перехопити ініціативу в цій сфері. Якщо вони не допустять помилок, якихось дуже скандальних заяв, то щось кардинально не зміниться. Тому, швидше за все, ми будемо очікувати результатів біля нічиєї, а потім будуть задіяні судові механізми і так далі. Тобто не так, як це було у 2020 році, також були судові процеси, а більше про визнання недійсною певної кількості голосів.
Йде досить жорстке протистояння, і поки що ставити на будь-якого з цих кандидатів досить складно. Варто сказати, що питання стоїть не лише на президентських виборах, а й на виборах до Сенату та Палати представників. Там, з великою часткою ймовірності, республіканці матимуть більшість. Однак час ще є, і, відповідно, можуть бути сюрпризи.
— Чи може хтось із кандидатів мати якийсь прихований потенціал, який не відображений в опитуваннях?
– Проблема опитувань громадської думки в тому, що за останні 10 років вони не дуже точно показували результати виборів. По-друге, зараз, з огляду на досить агресивну риторику Трампа, деякі незалежні організації, які проводять опитування громадської думки, намагаються давати консервативні оцінки двом кандидатам, щоб не розлютити Трампа, не отримати якусь хвилю гніву і так далі. Тому, звичайно, тут може бути певний запас.
Природно, що і республіканці, і демократи намагаються в деяких випадках надути і показати максимально високі результати для свого кандидата, щоб встановити певні рамки і підстьобнути виборців, які вагаються у виборі переможця.
У штаті Айова дуже несподівано Камала Гарріс непогано відкололася від Дональда Трампа, але це початковий етап. На даний момент проголосувало близько 60 мільйонів з 430 і, в принципі, Камала Гарріс показала досить непоганий результат. Але це не означає, що вона може виграти на цьому тренді, адже, по-перше, є особисте голосування, а є поштове.
Природно, що пошта вимагає певної кількості часу. Тому маржа тут можлива не тому, що її не врахували, а тому, що організації, які проводять опитування громадської думки, представляють свої результати і дотримуються консервативних оцінок.
Про це повідомляє портал UA-Obozrevatel.