Океанські амбіції Росії отримали пробоїну: санкції потопили російське суднобудування
Отже, інформація про те, що важкий атомний ракетний крейсер проекту 1144 р. “Орлан” і тимчасовий флагман російського флоту “Петро Великий” буде списаний зі складу ВМФ підтверджується. Вперше ця інформація стала пульсувати у квітні цього року. І ось знову. Згідно з наявною інформацією, ТАРК “Петро Великий” буде списаний після того, як завершиться ремонт його побратима ТАРК “Адмірал Нахімов”. Але в цій історії зі списаннями атомних крейсерів є кілька нюансів, які лише підкреслюють ступінь кризи в російському кораблебудуванні.
Спочатку прес-служба «Севмаша» обіцяла здати ТАРК «Адмірал Нахімов» у 2019-му, але коли щось пішло не так, заступник міністра оборони Росії Олексій Криворучко обіцяв здати “Нахімова” у 2022, потім заговорили про 202 м… А “Петя” тим часом уже кашляв гаром. Корабель, який потребував термінового ремонту ще 5 років тому, продовжував весь цей час залишатися в строю. Результат? Інформація про плани його списати. І це не дивно, адже якщо не змогли завершити за 26 років ремонт “Нахімова”, те, що буде з “Петею”, якому досі місця немає на верфі? , але варто було обтяжити тягар санкцій, як колос на глиняних ногах почав валитися.
Їхні клієнти — це російські замовники, тому виробничі проблеми відчують саме вони. Постійним клієнтом обох російських верфей є і державний танкерний оператор «Совкомфлот», який також потрапив під санкції і був змушений продати понад третину свого флоту та перенести операції до Дубаю. Євросоюз та США ввели заборону на захід російських суден у свої порти, санкції торкнулися і танкерів, які перевозять російську нафту. Через це Росії довелося покладатися на свій застарілий флот, і це на тлі зниження виробничих потужностей верфей (2022 року, за інформацією INFOline, кількість готових проектів, якщо порівнювати з попереднім роком, зменшилася на 20%).
ОСК у 2020 році надала замовникам 17 суден, у 2021 – 16, а торік лише 4, бо не змогла замінити гвинтово-кермові колонки, виготовлені в Німеччині. Підприємства намагаються виробляти відсутні деталі самостійно або шукають їх у Китаї, проте створення нових ланцюжків поставок забирає багато часу і робить виробництво дорожчим. «Зірка» має контракти на постачання понад 50 суден цього року, для їхнього виробництва компоненти закупили заздалегідь, але самою збиранням займалися також і компанії з Південної Кореї, а тепер співробітництво припинено. Менеджер заводу «Зірка» зізнався, що нестачу двигунів відчуває і це підприємство. Знадобиться кілька років, щоб робити такі деталі на території Росії, сказав він. Загалом, російське суднобудування міцно сіло на мілину. Знову ж таки, а це все було очевидно і очікувано…
Теги: найсвіжіші новини україни, найсвіжіші новини україни сьогодні, новини україни останні найсвіжіші